„Povinností politiků je chránit naši svobodu.“ Kiska připomněl hrůzy i následky okupace

Autor: ČTK - 
21. 8. 2018
20:09

Povinností demokratických politiků je chránit svobodu, a proto potřebujeme spojence se stejnými hodnotami. V dnešním televizním projevu to při příležitosti 50. výročí invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa řekl slovenský prezident Andrej Kiska. Hlava slovenského státu také připomenula oběti invaze z roku 1968 a následnou takzvanou normalizaci, která v tehdejším Československu postihla řadu lidí. Český prezident Miloš Zeman k 50. výročí okupace veřejně nepromluvil.

„Je povinností dnešních demokratických politiků chránit naši svobodu, možnost rozhodovat o naší budoucnosti bez obav z toho, že naše rozhodnutí zlomí hrubá síla. Proto potřebujeme spojence se stejnými hodnotami a stejným respektem ke svobodě, právům lidí a k demokracii,“ uvedl Kiska. Dodal, že takové spojence má země v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, dvou pilířích prosperity a bezpečnosti Slovenska.

Události spojené s invazí do Československa v roce 1968 přirovnal Kiska k příšernému a nepředstavitelnému filmu. „Největší operace v dějinách Varšavské smlouvy se vydařila, do rána obsadili celou republiku. Žádné kontrarevolucionáře nenašli, zato však v zemi, kde se do té doby šířila naděje na svobodnější život, zabili desítky nevinných obětí,“ řekl.

Slovenský prezident připomněl, že po podpisu takzvaného moskevského protokolu československými představiteli, jenž obsahoval mimo jiné opatření po obsazení Československa, došlo k potlačování svobody tisku, projevu či víry.

„Na pracovištích se rozběhly potupné prověrky, desetitisíce zaměstnanců byly šikanovány, vyhazovali je z práce, jejich děti nesměly studovat. Mnozí šikovní a vzdělaní lidé emigrovali. Moc převzali bezcharakterní jedinci opírající se o sovětské bodáky,“ řekl Kiska. Zároveň vybídl veřejnost, aby s mladší generací hovořila o období okupace Československa.

Projev Kisky byl předtočen ve středoslovenském městě Sliač. Kiska tam předloni spolu s bývalým českým politikem Michaelem Kocábem, který na začátku 90. let stál v čele parlamentní komise dohlížející na odjezd sovětských vojáků z Československa, odhalil památník odsunu okupačních vojsk.

Video Padesát let od okupace: Co lidem říká datum 21. srpna? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

marais ( 23. srpna 2018 10:52 )

Povinností politiků je také říkat pravdu ne veřejnost oblbovat./ viz r. 1989/

marmat ( 22. srpna 2018 22:34 )

Jinak Kiska je mimořádně bohatej mecenáš a vodvazník-v 55 letech doma batole...Nejslabší moment pro mne je zamilovanost do tureckého prezidenta Erduana a komplet Turecka i s jeho čistkami(ty nekomentuje) . Za včerejší projev DÍKY!!!

marmat ( 22. srpna 2018 22:29 )

Mizerně placení Trollí partičko: Agent007: gral,uzernik,gabreta.....Když jste měli nalejvárnu od sponzora, zkusil vám vysvětlit, jak vypadá aspoň přibližně diskuze ??? Protože TOHLE jsou evidentně výplody puberťáků a ti se nesměj zaměstnávat.....

satanas ( 22. srpna 2018 10:43 )

absolutní pravda.Také pamětník

satanas ( 22. srpna 2018 10:36 )

PORAD LZOU;;BABA MARTICKA NEZPIVALA NAZIVO;:;CHRAPTI; JE DYCHAVICNA;;VSE BYLO Z PLAY-BACKU::pROC NEPUSTILI I KRYLOVU DEMOKRACII? ABY ZTOHO NEDOSTALI OSYPKYß

Zobrazit celou diskusi
Další videa