Zeman naštval mlčením k okupaci, ČT chce Kisku. Adamová: „Prezident pro znechucené“

Autor: simao, ČTK - 
18. 8. 2018
13:05

Miloš Zeman pobouřil řadu lidí rozhodnutím, že nepronese projev při příležitosti 50. výročí od černého dne českých dějin, který na dlouho změnil chod v celé zemi - 21. srpna 1968 došlo na vpád sovětských tanků. Slovenský prezident Andrej Kiska požádal o mimořádné vystoupení ve slovenských veřejnoprávních médiích. Česká televize by ráda uvedla jeho slova v přímém přenosu, mlčení české hlavy státu kritizuje opozice. 

Slovenský prezident Andrej Kiska požádal na 21. srpna o mimořádné vystoupení ve veřejnoprávním rozhlasu a televizi (RTVS). Projev bude souviset s 50. výročím vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Český prezident Miloš Zeman proslov u příležitosti výročí podobně jako v minulých letech nechystá. „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické,“ uvedl na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček. A strhla se mela.

Česká televize domlouvá Kisku

Na Českou televizi zamířily oficiální i neoficiální žádosti spočívající v tom, že by si diváci za své koncesionářské poplatky přáli 21. srpna vidět Kisku, když se Zeman rozhodl mlčet. „ ‚Ale prosím, beze všeho,‘ ozvalo se z kouzelného sluchátka,“ zareagoval na sociální síti zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský.

Podle informací Blesku však definitivně hotovo ještě není. „Přenos projevu prezidenta Kisky bychom zařadili rádi, jednáme s RTVS,“ sdělila v sobotu dopoledne Blesk Zprávám mluvčí ČT Karolína Blinková.

Vše je ale patrně na dobré cestě. Česká televize by Kiskovým vystoupením ráda obohatila svůj úterní celodenní speciál, ve kterém má vystoupit i Marta Kubišová, Kamila Moučková, Petr Pithart či Jan Svěrák. ČT24 bude celý den vysílat z Vinohradské ulice, kde v roce 1968 probíhaly boje před budovou Československého rozhlasu.

Adamová: Kiska je náš stínový prezident

Ozvali se však i političky. Respektive političky. Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 v reakci na Kisku uvedla: „Už delší dobu plní Andrej Kiska funkci stínového prezidenta pro ty z nás, kteří jsme znechuceni politikou našeho rezidenta. Jsem proto ráda, že on nebude k ‚výročí‘ okupace mlčet a my si budeme moct poslechnout státnický projev, za který se nebudeme stydět.“

Další poslankyně Jana Černochová (ODS) dodala: „Mlčení prezidenta kdykoliv je pro všechny myslím spíše pozitivní zprávou. Za skupinu Hrad a spol. k výročí srpna 1968 již v uplynulých dnech beztak dost řekl Vojtěch Filip.“ Připomněla tak nedávná slova předsedy KSČM Vojtěcha Filipa pro The Guardian, kdy hájil Rusy za invazi do Československa. 

V srpnu 1968 invaze armád zemí Varšavské smlouvy v čele se Sověty de facto ukončila pražské jaro, pokus československých komunistů o nastolení „socialismu s lidskou tváří“. V Československu pak začalo dlouhé a tuhé normalizační období, které ukončil až listopad 1989.

Podívejte se na interaktivní speciál Info.cz k srpnu 1968

V prvním sledu vstoupilo na území ČSSR zhruba 100 000 vojáků, 2 300 tanků a 700 letadel. Postupně se okupační vojsko rozrostlo až na 750 000 vojáků a 6 000 tanků. Již první den okupace bylo zabito nebo smrtelně zraněno 58 československých občanů, včetně osmileté dívky.

Babiš, Štěch i Vondráček projevy chystají

Z českých politiků příští týden v úterý k národu promluví premiér Andrej Babiš (ANO), předsedové Senátu Milan Štěch (ČSSD) a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Vystoupí s projevy u budovy Českého rozhlasu (ČRo) při vzpomínkové akci k 50. výročí invaze. 

Právě Babiš reagoval na srpen 1968 po jednání vlády, když kritizoval slova komunisty Filipa. „Já jsem to odsoudil, byla to invaze, bylo to nepřijatelné,“ uvedl a dodal: „Lidé říkali, že přišli Rusáci. Já si to dobře pamatuji tu noc, kdy přišli, co dělal můj táta. A samozřejmě to byla katastrofa pro celý národ a samozřejmě je potřeba to odsoudit i si to připomenout, že vůbec to se stalo a že to bylo vůbec možné.“

Video Zeman se Babišem chlubil Kiskovi: Jmenoval jsem Slováka premiérem - Tv Joj
1080p 720p 360p

Fiala: Vypovídá to hlavně o Zemanovi samotném

„Prezident republiky si nepřipomene 50. výročí okupace Československa. Je to zvláštní rozhodnutí, které vypovídá nejvíce o něm samém,“ podotkl nyní šéf ODS Petr Fiala. Občanští demokraté se vydají 21. srpna v tichém pochodu z Rudolfina na Klárov. 

A v souvislosti se Zemanovým mlčením a Filipovými slovy si rýpl i do Babiše s jeho koaličním partnerem Janem Hamáčkem. „Komunisté se nemění - i se svými výmysly, obdivem k Moskvě, bagatelizováním zločinů a falšováním historie, v čemž vždy vynikali. Výročí invaze ze srpna 1968 je příležitostí si připomenout, kdo se díky Andreji Babišovi a Janu Hamáčkovi přiblížil k moci,“ podotkl Fiala, který vyzývá lidi, aby 21. srpna projevili vlastenectví - pozitivní hodnotu, kterou se však snaží „ukrást různí blázni, poloblázni a extremisté“.

„Ve vlastním zájmu jim vlastenectví nemůžeme přenechat (...) Před 50 lety skuteční vlastenci demonstrovali s národními vlajkami na ulicích, v oknech, na autech. Obnovme i tento projev vlastenectví,“ dodal Fiala s tím, že by měli lidé vyvěsit vlajky nejen, když se hraje fotbal či hokej, alei i 21. srpna. 

K zakoupení ve Vašich trafikách i na internetu: Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru: SRPEN68 mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ (Příklad: SRPEN68 Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900).  Cena každé přijaté SMS je 60 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s. infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 h mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.czK zakoupení ve Vašich trafikách i na internetu: Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru: SRPEN68 mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ (Příklad: SRPEN68 Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900). Cena každé přijaté SMS je 60 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s. infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 h mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz | 

Zeman jako normalizační politici?

Kritika se však nyní snesla hlavně na hlavu Zemana. Novinář Michal Klíma upozornil: „Prezident Miloš Zeman připomene výročí sovětské okupace stejně jako normalizační politici. Tedy mlčením. Ani Gustáv Husák nepřipomínal den, který jej vynesl do čela státu i KSČ.“

Zaperlil však i falešný účet Karla Schwarzenberga na Twitteru, který si zaspekuloval nad tím, že Zeman vystoupit mohl - ovšem na TV Barrandov, kde má své pravidelné dostaveníčko s Jaromírem Soukupem, kvůli kterému (a nejen němu) na Soukupův pořad podala stížnost Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za nadržování před volbami a poškození Zemanových rivalů před druhou přímou volbou hlavy státu.

Doporučujeme
satanas ( 21. srpna 2018 20:12 )

ANo..Jen maloktery narod si "polepsi tim, ze klesne mezi tri zeme s nejnizsimy vydelky v Evrope,..Z civizovane zeme se stalo rejdiste cizackych burzoustu a ruznych pochybny uchylu s diagnozou "Pravdalaska"!

vlasta1 ( 21. srpna 2018 16:56 )

Nejvíce tady řvou lidi kteří mají informace z druhé a nebo třetí ruky. Ti co jsme se podíleli a byli perzekuováni víme svoje a Zeman se vyjádřil již v době normalizace tak je zbytečné se stále vyjadřovat protože ti mladí toto stejně berou jenom jako možnost se vyřvat. Paní Adamové která se snaží z této situace získat jenom politické body a když miluje tolik Kisku tak ať se za ním vydá na Slovensko oni totiž Slováci jsou jiného názoru než ona.

petrolin ( 20. srpna 2018 16:31 )

Prezident je dezorientovaný.Neví,kdo za tu naši okupaci může a komu za ni spílat.Svaz socialistických republik už neexistuje rozpadl se.Jeho nástupci se k té naší okupaci nehlásí.Rusko nějakou vinu má,ale není v tom samo.Když Filip řekl,že s ním v tom jede i Ukrajina a další, sklidil kritiku.Nevím,co by se dělo,kdyby řekl,že spoluodpovědní jsou i naši bratři ve zbrani Pobaltské republiky,rovněž členové NATO.Jak ze zkušenosti víme,ať prezident mluví nebo mlčí je vždy kritizován.

victor1 ( 20. srpna 2018 13:19 )

Jesně.A Kiska bude blít zase lejna,tak jako vždycky.Někdy mi ten Kiska přijde jako mentálně retardovaný.Nemít poradce,tak chodí asi pozpátku.

marmat ( 19. srpna 2018 22:17 )

VYNIKAJÍCÍ PŘÍSPĚVEK...DÍKY.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa