Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Pouta, jizvy, utrpení. Některé cirkusy v Číně týrají zvířata, návštěvníků stále ubývá

Autor: base, ČTK - 
31. července 2018
11:20

Spoutaný tygr, lev bez ocasu, medvěd samá jizva: aby mnohé čínské cirkusy ekonomicky přežily a přilákaly obecenstvo, představují v šapitó ohrožené druhy a často týraná zvířata, napsala agentura AFP.

V obrovském šapitó cirkusu Čung-sin se tygr vztyčí na zadní tlapy a proskočí hořící obručí. Následují čísla se lvy a medvědem zraněným na čumáku. Avšak za úmorného vedra ve městě Tung-kuan v provincii Kuang-tung na jihu země je diváků málo: sedí jich tu sotva tucet.

Cirkusová představení s volně žijícími druhy zvířat vyvolávají ve světě čím dál tím větší pobouření a některé země či města je zakázaly.

Čína má ovšem, pokud jde o blaho zvířat, poměrně shovívavé zákony. Není tu například žádný zákon, který by upravoval životní podmínky zvířat v kočujících cirkusech. Nicméně tyto cirkusy hrají výchovnou roli ve stále více urbanizované zemi, prohlašuje ředitel cirkusu Čung-sin Li Wej-šeng. „Mnoho Číňanů žije ve velkých městech, kde je obtížné vidět volně žijící zvířata. Odhalujeme jim přírodu," tvrdí.

„Šelmy jsou tahákem, který má zabránit poklesu návštěvnosti, který v posledních letech čínské cirkusy pociťují,“ vysvětluje Li.

Oba majitelé cirkusu byli v roce 2016 zatčeni z toho důvodu, že převáželi ohrožené druhy bez povolení. Původně byli odsouzeni k osmi a deseti letům vězení, ale po druhém procesu byli loni propuštěni.

Cirkus Čung-sin vlastní jednoho tygra, dva lvy, jednoho dvouletého černého medvěda a smečku psů. Všichni tráví většinu času v klecích.

Tygr a lvice s useknutým ocasem jsou v jedné kleci, kde nervózně přešlapují. Několikrát denně vystupují. Pokud jde o medvěda, drží se horních mříží a rychle se kymácí dopředu a dozadu.

Přítomnost šelem je však zároveň nebezpečím pro umělce. Osmnáctiletý akrobat Ču Ming-ming ukazuje paži pokrytou jizvami: „Jako kluk jsem si hrál s tygrem,“ vysvětluje. Loni v jiném cirkuse v provincii Liao-ning na severovýchodě země tygr zaútočil na krotitele.

Cirkusy mají v Číně více než 2500 let trvající historii a původně šlo o akrobacii na cválajících koních. Využívání šelem či opic je v této asijské zemi mnohem mladší praxe. Ta přitom naráží na rostoucí odpor veřejného mínění, které je stále citlivější, pokud jde o podmínky života zvířat v zajetí.

 

Na internetu se často objevují videa, na nichž je vidět, jak špatnému zacházení jsou šelmy vystaveny. Snímky tygra přivázaného k zemi v cirkuse, aby se s ním diváci mohli fotografovat, vyvolaly vlnu odporu.

Jang Č'-jüan, předseda sdružení Jung-čchiao, které dělá reklamu cirkusu v provincii An-chuej v centrální Číně, prohlašuje, že zacházení se zvířaty se musí zlepšit.

„Jejich reprodukční podmínky, zdravotní stav a strava musejí odpovídat jistým požadavkům a ty musejí být vtěleny do zákonů,“ říká.

Členové cirkusu Čung-sin si však hodlají své tradice udržet. „Každý umělec se učí od dětství a ti nejstarší své umění předávají mladým. Jen málo z nás chodilo do klasické školy,“ říká starý akrobat Čchi Š'-min.

Karavana se dá brzy do pohybu. Má před sebou 28 hodin trvající cestu na severovýchod Číny. Všichni doufají, že tam budou příznivější teploty a kasa se naplní.

Zobrazit celou diskusi