„Až pět chlapců zemře.“ Potápěč odhalil černý scénář záchrany z jeskyně

Autor: Darina Jíchová - 
17. července 2018
10:25

Britský potápěč Jason Mallinson se podílel na úspěšné záchraně 12 thajských chlapců ve věku 11 až 16 let i jejich trenéra. Teď ale v otevřeném rozhovoru pro televizi ABC popsal obavy, které záchranáři během mise měli. „Upřímně, očekávali, že jich nejméně pět zemře,“ odhalil o akci potápěč.

„Byla to jedna z nejsložitějších a nejnebezpečnějších akcí vůbec i profesionální potápěči měli strach,“ řekl Mallinson v programu Four Corners. Záchranná mise byla rozdělena na devět částí, z nichž každá zabrala zhruba tři hodiny. „Hlavní tým měl 150 členů, s ničím tak obtížným jsme se ještě nesetkali,“ popsal Mallinson.

„Znovu bych to už nezvládl“

Mallinson uvedl, že on měl za úkol provést chlapce komplikovaným úsekem. „Vyšlo nám to, ale nevím, jestli bych to zvládl znovu. Lidé mluví o hrdinství, my jsme ale všichni měli obrovský strach a plno pochyb,“ zmínil. Charles Hodges jako velitel amerických námořníků, kteří v Thajsku asistovali, řekl, že s ohledem na komplikované podmínky počítali s tím, že „čtyři, pět chlapců při přepravě zemře“.

Video  Záběry ze záchrany thajských chlapců a jejich trenéra  - Reuters, Thajské námořnictvo

Záchrany se také účastnil australský lékař Richard Harris a jeho kolega veterinář Craig Challen, starali se o zdravotní stav chlapců. „Byla to otázka života a smrti. Báli jsme se, že nezachráníme všechny. Výsledek celé mise je zázrak,“ uvedl Challen a dodal: „Nešlo jen o obtížnou akci, ale komplikací byl i věk chlapců. Měli jsme na starost drobné dítě a při potopu máte jen omezené možnosti, jak pomoct, když se něco stane.“

Uvěznění Thajci před záchrannou akcí dostali slabé anestetikum. „Bylo to jen na zklidnění. Nemohli jsme si dovolit, aby nám panikařili. Stálo by to život je i potápěče, který jim asistoval. Některým jsme během cesty museli sundávat potápěčský oblek, cesta byla náročná a plná překážek,“ vysvětlil Challen.

Záchrana se šťastným koncem

I přes obavy se jim podařilo z jeskynního komplexu Tcham Luang bezpečně dostat celou 13člennou skupinku. Chlapci se nyní ze svého zážitku vzpamatovávají v nemocnici. Podle lékařů jejich úplná rekonvalescence zabere asi měsíc. Největším nebezpečím byla plicní infekce, chlapci si naštěstí z jeskyně odnesli „jen“ nachlazení a modřiny.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

krista2018 ( 17. července 2018 15:56 )

dobře že se zázraky ještě dějí

horalysa ( 17. července 2018 13:55 )

Někdy je to dobré když se člověl mýlí.

lesnismes ( 17. července 2018 13:16 )

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud