Spalničky udeřily už i na Slovensku. Nemocnice nezvládá nápor pacientů

Autor: base, ČTK - 
10. 7. 2018
19:06

Na východním Slovensku propukla epidemie spalniček, která je v zemi největší za posledních 20 let. Úřady již zjistily 161 případů onemocnění v Michalovcích a okolí, kvůli stoupajícímu počtu nemocných v úterý vyhlásily v oblasti mimořádnou situaci. Po jednání krizového štábu to novinářům řekla přednostka okresního úřadu v Michalovcích Jana Cibereová. Ministerstvo vnitra informovalo, že stávající kapacita lůžek na infekčním oddělení nemocnice v Michalovcích již nepostačuje.

Spalničky se na východě Slovenska začaly šířit v květnu, když si tři lidé přivezli onemocnění z Británie. Ani jeden z nich nebyl proti nemoci očkován. Nemocných začalo postupně přibývat a situace se zhoršila minulý týden. Mezitím onemocnělo spalničkami také několik zdravotníků.

Slovenské úřady již dříve nařídily například plošné očkování 1400 obyvatel jedné z ulic v Michalovcích, kde přibylo nemocných na spalničky. Šíření spalniček hygienici zdůvodnili i tím, že obyvatelé komunity žijící ve zhoršených hygienických podmínkách nedodržují protiepidemická opatření. V případě dalšího zhoršení situace by se o pacienty měly postarat i jiné nemocnice na východním Slovensku.

Epidemii spalniček zaznamenalo v posledním období několik evropských zemí včetně České republiky.

Spalničky jsou infekční nemoc, která se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek.

Očkování proti spalničkám je na Slovensku sice povinné, loni ale téměř v polovině slovenských okresů podíl očkovaných malých dětí klesl pod bezpečnou hranici 95 procent.

Video Hlavní hygienička o spalničkách - Blesk TV
1080p 720p 360p

Doporučujeme
cocumysvole ( 10. července 2018 23:45 )

Jó když si lidi můžou sami rozhodnout jestli dají děti očkovat nebo ne, tak se tohle dá očekávat. Zakázat lidem cokoli to naši mocipáni umí ale přinutit hloupý lidi k očkování to nesvedou.

tomik007 ( 10. července 2018 22:43 )

Jak to ze tohle za sociku nejak nebylo ???

agfor ( 10. července 2018 20:56 )

Tak ny východním Slovensku, jó ? Není to čirou náhodou na známém Košickém sídlišti Luník ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa