Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Spalničky má v Praze už 70 lidí. Je mezi nimi i 13 dětí „biomatek“

Autor: ČTK, nkov - 
27. dubna 2018
15:30

V Praze je od začátku roku 70 nemocných spalničkami, za týden jich přibylo devět. ČTK to sdělil mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík. Stále uzavřený zůstává urgentní příjem motolské nemocnice, uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Minulý týden bylo z 88 případů v celém Česku v Praze 59 nemocných. Aktuální informace chce ministerstvo zveřejnit v pondělí.

Nemocných je v metropoli 46 dospělých a 24 dětí. Průměrný věk nemocných roste, aktuálně je na 31,2 roku. V době začátku zvýšeného výskytu spalniček byl 15,7 roku.

Státní zdravotní ústav uvedl, že v letech 2014 a 2017 zaznamenal nárůst počtu případů, který podobně jako jinde v Evropě souvisí zejména s importem onemocnění z jiného území. Epidemie pak vznikají kvůli chybějícímu či neúplnému očkování nebo vyvanutí imunity z očkování v dospělosti.

Očkováno nebylo 18 nemocných dětí. „Pět dětí nedosáhlo věku třinácti měsíců potřebného k očkování. U třinácti dalších rodiče očkování odložili nebo zcela odmítli. Dalších pět dětí bylo očkováno na Ukrajině. Jeden cizinec o svém očkování nedohledal potřebné informace,“ uvedl Boublík. Ukázal tak fakticky na tzv. biomatky.

Čtyři z dospělých nemocných měli jen jednu dávku očkování a 39 z celkem 46 nemělo žádný doklad o očkování či nevěděli, jestli ho podstoupili. Tři prokázali kompletní očkování, a přesto onemocněli.

Imunita po očkování časem slábne

Před týdnem byla kvůli kontaktu personálu se spalničkami uzavřena lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol. Uzavřený má být do příštího víkendu. Zdravotnická záchranná služba proto vozí pacienty do jiných pražských nemocnic. Pomoc od 4. května přislíbila i armáda.

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné, je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. K zajištění kolektivní imunity je podle odborníků nutná proočkovanost nad 95 procenty, současná je asi 90 procent. Imunita vzniklá očkováním může po 30 až 40 letech postupně slábnout.

V Česku se proti spalničkám očkuje od roku 1969

Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé je odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte. Neočkované děti nepřijímaly školky, rodičům hrozí i pokuta. V Česku se očkuje proti spalničkám od roku 1969. Úmrtí na tuto nemoc v ČR nebylo zaznamenáno od roku 1980.

Nemoc začíná podobně jako nachlazení – horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho i končetiny.

Video  Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví AČR brigádní generál MUDr. Zoltán Bubeník  - Eva Fornálová
Video se připravuje ...

Anduse ( 16. února 2019 19:18 )

Asi proto že nás ockovani uplne jinou vakcínou a někomu se protilátky udělali a někomu ne. Žádné ockovani není navždy i řezání a se musí preockovat.

Tynka1111 ( 24. října 2018 18:07 )

 Moc tomu nerozumím, ale jak je možné že onemocněli očkovaní lidé? Myslela jsem si že očkování chrání očkované jedince když přijdou do styku s virem...... a ono tedy ve finále očkování nechrání ( nefunguje).... nebo jak mám chápat tu ochranu očkováním když se pak stejně nemoci musím obávat jelikož ji mohu dostat i přes očkování...?!

Ankelay ( 30. dubna 2018 12:22 )

Dobrý den, sdílený odkaz je na dítě, které mělo problémy v cizině. Bohužel nevím jaký typ vakcíny dostalo, na jaké kmeny a v jaké kombinaci, popř. jaká očkování, nemoci nebo léky předcházely očkování. Neříkám, že problémy nejsou, jsou, ale je potřeba zvážit veškeré dostupné informace ne jen sdílet odkaz z cizího profilu.

papik ( 28. dubna 2018 17:13 )

Onemocnělo 57 dětí chemokrav a 13 dětí biokrav. Zjevně kouzlo bíléh muže nefunguje.

papik ( 28. dubna 2018 17:10 )

81% nemocných jsou očkovaní lidé. Co z toho vyplývá?

Zobrazit celou diskusi