Pražský hygienik vyhlásil rizikovou situaci spalniček. Přestože nevypukla epidemie, jeden ze zaměstnanců motolské nemocnice se v minulém týdnu nakazil, a proto zařízení zavřelo urgentní příjem. Kvůli kontaktu se spalničkami zůstává doma také 18 zaměstnanců pražské záchranné služby. Provoz pražské záchranky není v současnosti omezen, přesto chce předcházet nenadálým událostem, které by ho ohrozit mohly. 

Důležitost prevence

„Jedná se o infekční onemocnění, které v izolačním režimu může v budoucnu limitovat zdroje zdravotnické záchranné služby. Byli bychom špatnými manažery, kdybychom čekali, až takové situace nastanou,“ vysvětloval při tiskové konferenci ředitel zdravotnické záchranné služby MUDr. Petr Kolouch.

„Vzhledem k událostem z minulého týdne ve fakultní nemocnici v Motole a jak se takovéto onemocnění může nadále projevovat, jsme proaktivně požádali o spolupráci Armádu České republiky,“ vysvětloval Kolouch.

Školení a očkování

V současnosti se v pražské centrále záchranné služby školí deset vojáků. „Nyní bude probíhat školení formou přednášky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární ochrany. Bude je školit náš hlavní bezpečnostní technik. Následně se půjde do vojenské nemocnice, kde proběhne očkování,“ sdělila tisková mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Video
délka: 01:52
1080p 720p 360p

Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví AČR brigádní generál MUDr. Zoltán Bubeník Eva Fornálová

Zálohy by po proškolení měly kdykoli do 24 hodin reagovat na případný vývoj takovéto situace. „Vojáci, kteří nyní provádí školení, jsou ze šesté a sedmé polní nemocnice agentury vojenského zdravotnictví,“ prozradil ředitel Agentury vojenského zdravotnictví AČR brigádní generál MUDr. Zoltán Bubeník. Vybraní příslušníci Armády jsou všichni z odborné praxe v oblasti urgentní medicíny, ať už v rámci výjezdových skupin, nebo urgentního příjmu nemocnic. 

Spalničky v Motole

Nákaza spalniček vypukla v motolské nemocnici minulý týden, kdy došlo k nákaze jednoho ze zaměstnanců. Ostatní zaměstnanci, kteří s ním přišli do styku, museli na 21 dní do izolace. Omezení platí do 4. května pro lůžkovou část, stejně tak dlouho potrvá také spolupráce armády a záchranky. Ambulantní část zůstane zachovaná. Opatření se nijak nedotkne pacientů s traumatem a polytraumatem, které bude nemocnice nadále přijímat.

Projevy nemoci

Spalničky jsou vysoce nakažlivé. Onemocnění se projevuje horečkou, rýmou, kašlem, slzením očí, bělavými tečkami se zarudlým okolím na sliznici tváří a vyrážkou. Při volání tísňové linky pražská záchranná služba žádá pacienty i jejich příbuzné, aby hlásili onemocnění už při hovoru s dispečerkou, nebo nejpozději posádkám po příjezdu.

Fotogalerie
10 fotografií