Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

V Česku se šíří spalničky, nemocných má přibývat. Nakažení pochází hlavně z Ukrajiny

Autor: ČTK, ula - 
12. dubna 2018
15:59

V Česku bylo letos už 70 případů spalniček. Vedle Prahy, kde bylo zaznamenáno 48 případů, také deset ve Středočeském, pět v Libereckém, tři v Jihomoravském, dva v Pardubickém a po jednom v Plzeňském a Královéhradeckém kraji. Hygienici předpokládají další vzestup, který odpovídá situaci v Evropě, informovalo ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. V roce 2016 to byly jen jednotky nemocných.

„Na letošní zvýšené nemocnosti spalničkami se výrazně podílí import z Ukrajiny, odkud pochází zatím 21 případů,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Vůbec nebylo očkováno 39 nemocných, další dostali jenom jednu dávku vakcíny. Největší výskyt je u dětí od roku do čtyř let.

Očkování proti spalničkám je v Česku povinné, je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří a chráněni jsou i neočkovaní, je ideální při 95procentní proočkovanosti populace. „Poklesne-li proočkovanost a dojde-li k nahromadění neočkovaných osob v určitém kolektivu nebo regionu, vznikají vhodné podmínky pro šíření viru,“ dodala. Imunita vzniklá očkováním může po 30 až 40 letech postupně slábnout.

„V současné době je proočkovanost kolem 90 procent, což není dostatečné a může to být jeden z důvodů současného zvýšeného výskytu spalniček u nás,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Roman Prymula.

Za odmítnutí očkování pokuta deset tisíc

Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé ho odmítají. Část rodičů se přiklání k pozdějšímu očkování, než je pro první dávku doporučovaný třináctý až osmnáctý měsíc. Těm rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10 000 korun. Neočkované děti nepřijímají školky a školy v přírodě. Situací se zabývaly i soudy, několik kauz čeká i na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

V Česku se očkuje proti spalničkám od roku 1969. Úmrtí na tuto nemoc zde nebylo zaznamenáno od roku 1980.

Virus spalniček se šíří vzduchem nebo přímým kontaktem s nemocným. Inkubační doba od nakažení do prvních příznaků je deset dní. Některé studie tvrdí, že jeden nemocný může nakazit až dalších 18 lidí. Po překonání nemoci vzniká celoživotní ochrana.

Nemoc začíná podobně jako nachlazení horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho i končetiny.

elopapx ( 26. dubna 2018 23:03 )

Přesně tak !!! Ať táhnou cizáci do pralesa odkud přišli

monpetitloup ( 26. dubna 2018 22:37 )

Kdo se chce očkovat nebo přeočkovat proti spalničkám, musí si nechat do sebe vždy naprat zároveň živé oslabené zarděnky a příušnice, i kdyby měl nadlimitní hodnoty protilátek na tyto dvě nemoci. Zaveďte samostatnou vakcínu proti spalničkám a nechám dítě očkovat. Že někdo rozhodl, že má být očkování spojené s očkováním proti zarděnkám a příušnicím nutně neznamená, že je to tak nejlepší. Je to jen momentální verze. Jako dřív člověk podepisoval, že nechce TBC, teď musí podepisovat, že ho chce. Hexa byla 3+1, teď je 2+1 ....

dandova ( 13. dubna 2018 10:09 )

Absolutní souhlas!

jana999 ( 13. dubna 2018 08:11 )

a proč je sem bez očkování pouští? Když jsem letěla do austrálie musela jsem jít k jejich lékaři na rentgen plic jestli nemám tuberu a sem dostane vízum kdejaký krypl

Zobrazit celou diskusi