Nejvíce lidí se nakazilo v roce 2016, kdy onemocnělo 449 lidí. Epidemie začala před rokem a půl a objevila se hlavně mezi mladými lidmi a squattery. Každý týden přibývalo až 30 nových případů. Nejvíce zasažené bylo Brno a jeho okolí. Loni už bylo případů méně, a to 81.

„Letos nebyl zaznamenán už žádný případ spojený s epidemií,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. U 3000 osob provedli hygienici opatření, aby zamezili šíření nákazy.

Obvyklý roční počet případů žloutenky je okolo 20. V roce 2016 tak nákaza na jižní Moravě tvořila zhruba polovinu všech případů v republice. Nákaza postupně zasáhla všechny věkové kategorie, nejvíce ale skupinu ve věku 25 až 44 let v Brně a jeho okolí.

Na situaci tehdy reagovalo město Brno, které nechalo naočkovat strážníky a sociální pracovníky, kteří přicházejí při práci do styku například s bezdomovci. Stejný krok udělala i záchranná služba. Brno poté poskytlo možnost očkování i lidem bez přístřeší.

Žloutenka se přesunula

Se žloutenkou se nyní potýká Ústecký kraj. První případy se tam objevily loni v lednu. Od té doby hygienici zaznamenali přes 400 případů.

Virus žloutenky se vylučuje stolicí. Do těla vniká ústy při konzumaci potravin neumytýma rukama. Proto hygienici neustále nabádali k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety i před každým jídlem. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.

VIDEO: Žloutenka v říjnu 2016 skolila i brněnského náměstka.

Video
délka: 01:31
1080p 720p 480p 360p 240p

Žloutenka sužující Brno skolila i zeleného náměstka Blesk TV