Sobota 5. prosinec 2020
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno 7°C

V Česku udeřila chřipková epidemie. Po cestě MHD si myjte ruce a vyhněte se davům

Autor: ČTK, nkov - 
2. února 2018
16:00

V celém Česku je chřipková epidemie, pacientů přibývá ve všech krajích. Na 100 tisíc lidí připadá 1722 nemocných, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Oproti minulému týdnu stoupl jejich počet o 18 procent. Údaje hlásí lékaři krajským hygienikům a nemocných, kteří nepřišli do ordinací, tak může být ještě víc. O epidemii se hovoří, když se počet pacientů pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100 tisíc lidí.

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že je plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů s vyšším podílem chřipky typu B,“ uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Nejvyšší podíl nemocných má Liberecký, Jihočeský, Jihomoravský, Středočeský a Ústecký kraj.

Podle Gottvaldové v letošní chřipkové sezoně zemřelo zatím deset lidí. Celkem 57 pacientů skončilo s vážnými příznaky v nemocnicích. Jaká je situace ve srovnání s minulými lety, bude podle hlavní hygieničky jasné až po skončení epidemie. Obvykle trvá kolem šesti týdnů. O případném omezení či zákazu návštěv rozhodují jednotlivé nemocnice.

Hygienici doporučují lidem, aby se vyhýbali větším uskupením lidí a dodržovali základní pravidla, jako je kýchání do kapesníku nebo mytí rukou po jízdě hromadnou dopravou. „Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů,“ dodala Gottwaldová.

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, dále pravidelné mytí rukou mýdlem. Neumytýma rukama by se lidé neměli dotýkat obličeje.

Na očkování už je letos pozdě

Existuje i očkování, na které je nejvhodnější doba v říjnu a listopadu. Podle odborníků už je na ně nyní pozdě a vakcína před epidemií neochrání, protože nestihne vytvořit protilátky. "Vytváření protilátek trvá asi dva týdny. Očkování teď tak nemusí pomoci, ale může," míní hlavní hygienička.

Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění, musí se ale opakovat každou sezonu. Účinnost vakcíny je asi 60 procent, protože působí jen na některé kmeny chřipky. Snižuje ale riziko závažných komplikací. Letos už v souvislosti s chřipkou čtyři pacienti starší 60 let zemřeli, lékaři evidují desítky případů, kdy byla nutná hospitalizace.

Loni přišla epidemii chřipky dříve, nejvíce nemocných bylo od začátku roku do poloviny února. V souvislosti s chřipkou skončilo více než 300 lidí v nemocnici a 108 jich zemřelo. V naprosté většině šlo o pacienty, kteří měli chronické onemocnění, nejčastěji kardiovaskulárního aparátu. Mezi nimi bylo nejvíc starších 60 let.

Očkováno je asi pět až sedm procent Čechů, u seniorů 20 až 30 procent. Evropská komise doporučuje, aby bylo očkováno až 75 procent seniorů a rizikové populace včetně zdravotníků a lékařů.

Srovnání výskytu ARI v ČR v minulé a současné sezoně:

    2018   2017
 5. kalendářní týden    1722     1776  
 4. kalendářní týden   1456   1887
 3. kalendářní týden   1224   1691
 2. kalendářní týden   1110   1538
 1. kalendářní týden 985 1528

zdroj: Státní zdravotní ústav, krajské hygienické stanice

Video Chřipka bije, ale nezabije? Není to pravda, na chřipku se umírá i v Česku, říká lékař. - Blesk TV

Monikay ( 2. února 2018 17:06 )

Zrovna se z ní doléčuju, hnusná choroba

lalia ( 2. února 2018 16:45 )

ČESNEK,ČESNEK A ZASE ČESNEK A BUDETE JAK RYBIČKY.LÉKAŘ NENÍ POTŘEBA.PREVENTIVNĚ I PO.VYLÉČÍ.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud