Žena na Den nezávislosti šplhala na sochu Svobody. A Trump čelil hněvu

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
5. 7. 2018
16:25

Na kamenný podstavec sochy Svobody u New Yorku vyšplhala ve středu žena protestující proti migrační politice prezidenta Donalda Trumpa. Památka, která je symbolem americké svobody, tak musela být evakuována v den, kdy Spojené státy slaví svůj hlavní svátek. Na Den nezávislosti bývá socha tradičně v obležení turistů. U paty sochy se shromáždili další demonstranti požadují sjednocení rodin, informovala televize CNN.

K akci se přihlásila aktivistická skupina Rise and Resist. Podle amerických médií bylo zadrženo sedm lidí. Žena, která vyšplhala na sochu Svobody, byla identifikována jako Therese Patricia Okoumouová (44). Sama Okoumouová je také imigrantka, do USA přišla z Konga a působí jako osobní trenérka.

Riskantní počin ženy, která vyšplhala na 30 metrů vysoký podstavec, byl zřejmě součástí větší protestní akce, kvůli níž bylo několik lidí zadrženo a ostrov Liberty Island, na němž socha stojí, musel být vyklizen. Památka byla na několik hodin uzavřena pro turisty. Protestující u paty Sochy svobody vyvěsili transparent vyzývající ke zrušení Úřadu pro přistěhovalectví a výběr cel (ICE). 

Demonstrace proti Trumpově migrační politice

Policistům, kteří Okoumouovou vyzývali, aby slezla dolů, řekla, že tam zůstane, „dokud všechny děti nebudou propuštěny a vráceny rodičům“. Ze sochy ji sundávalo 16 členů zvláštní policejní jednotky, speciálně vycvičené pro riskantní záchranné akce.

„Nejdřív byla dost nepřátelská. Vyhrožovala, že odstrčí žebřík, na kterém jsme stáli,“ uvedl zasahující policista Brian Glacken a dodal: „Nakonec ale spolupracovala a omluvila se nám, že jsme pro ni museli vlézt.“

Ukázalo se, že akce ženy nebyla součástí protestu skupiny Rise and Resist, přestože k nim Okoumouová patří. „Nevěděli jsme, že něco takového chystá,“ uvedl organizátor demonstrace Martin Joseph Quinn. „Nevíme ani, jak se tam dostala,“ dodal další organizátor Jay W. Walker. Aktivisté nicméně její čin podpořili a nyní pro ni hledají právníka. Okoumouová bude obviněna z nedovoleného vstupu a z výtržnictví.

Okoumouová se často zapojuje do protestů proti Trumpovi a už několikrát kvůli svému aktivismu skončila ve vazbě. 

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa