„Mama Merkel“ couvá z diktátu uprchlických kvót. Smír v Evropě nenastal, přiznala kancléřka

Autor: ČTK, nkov - 
10. 6. 2018
11:49

Německá kancléřka Angela Merkelová podle magazínu Spiegel zpětně vidí rozhodnutí o kvótách na přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie kriticky. Jeho prosazení navzdory odporu několika zemí, mezi nimiž byla i Česká republika, podle ní nepřispělo ke smíru v Evropě.

O kvótách na přerozdělování běženců, které se staly předmětem dlouhodobého sváru uvnitř osmadvacítky, rozhodli v září 2015 ministři vnitra unijních zemí. I když návrh na jednorázové rozdělení 120.000 žadatelů o azyl, kteří se nacházeli v Itálii a v Řecku, mezi ostatní členské země získal jasnou podporu, nebyl schválen jednomyslně. Proti se postavilo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zdrželo se Finsko.

Video Zeman se opřel do Angely Merkelové - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Šéfka německé vlády, která kvóty dlouhodobě prosazovala, ale postupně svou migrační politiku mění, dnes tehdejší rozhodnutí podle Spiegelu vnímá jako neúspěch. Křesťanskodemokratickým politikům ve středu na uzavřeném zasedání v Mnichově řekla, že prosazení kvót většinovým hlasováním nepřispělo ke smíru v Evropě. „To musím při zpětném pohledu kriticky říci,“ nechala se slyšet.

Merkelová se také vyslovila pro rozvíjení systému takzvané flexibilní solidarity v migrační politice, což je přitom pojem, s nímž přišly země Visegrádu - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Flexibilní solidarita by podle nich měla rozhodování o konkrétních příspěvcích v migrační politice nechat na jednotlivých státech.

Video Klaus naložil Merkelové: Falešná selfíčka s uprchlíky a zneužívání krize - Vera Renovica, Jan Brunclík
1080p 720p 480p 360p 240p

Babiš je proti kompenzacím

Znamenala by také to, že země, které nechtějí přijímat běžence, by tak činit nemusely. Zase by ale třeba mohly výrazněji přispívat finančně nebo jinak.

Že takový systém v dohledné době vznikne, je ovšem velmi nejisté. Například český premiér Andrej Babiš odmítá, aby země, které nechtějí přijímat uprchlíky, tuto neochotu kompenzovaly. „My to nechceme kompenzovat, proč bychom to kompenzovali příspěvkem,“ řekl začátkem měsíce.

Video Podle Andreje Babiše může EU doplatit na migrační kvóty - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
salto ( 11. června 2018 08:49 )

Líbí se mi, jak se tady plive na Rusy (rok 48 + 68). To co se zde dělo, bylo svinstvo, ale... Byli to Němci, kteří rozpoutali 1. sv. válku. Když jim teklo do bot, tak propašovali Lenina do Ruska (slíbil vystoupení Ruska z války), aby se jim uvolnila vojska ne západní frontu. Takže VŘSR-Německo přispělo! Rok 38-západní demokracie nás předhodili Hitlerovi a ČSR - statisíce obětí na životech, zdevastované hospodářství Němci+bombardování spojenci prům. objektů na konci války. Jalta-spojenci (USA, VB, SSSR) se dohodli na poválečném uspořádání Evropy (sféry vlivu) a opět na to doplatila ČSR, kdy nás nechali ve chřtánu SSSR. Obrodný rok 68-opět jsme byli ponecháni SSSR. Jsme malý národ a je to tak asi dané, ale 100 let od rozpoutání 1. sv. války se Němci opět snaží svojí migrační politikou zničit Evropu do které zatím patříme i my.

salto ( 11. června 2018 08:16 )

edazkoloreda ( 10. června 2018 20:55 )

jestlipak ten chlapec už má práci

sores ( 10. června 2018 18:39 )

Nikdy nerodila chlapice tak si to takto vynahrazuje máma čmoudů! Ať si je krmí ze svých Kč i bydlení ze svého a naučí je makat číst a psát! Umí jen š.u.k.at a vraždit!!!

fotrpjotr ( 10. června 2018 17:27 )

Dovolená skončila migranti,tak hurá domů budovat ekonomiku.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa