Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 3°C

Obchody v neděli zavřely, řetězcům ubyli lidé i tržby. Poláci mají tvrdá data

Autor: ČTK, Mii - 
29. května 2018
19:55

Omezení nedělního prodeje v Polsku se odrazilo v poklesu počtu zákazníků nákupních center i ve snížení jejich obratu. Od 5. března do 13. dubna je navštívilo o 2,75 milionu lidí méně než ve stejném období loňského roku, což je pokles o 4,12 procenta. Tržby obchodů s oblečením se snížily o 7,4 procenta a kavárny a restaurace zaznamenaly dokonce téměř dvacetiprocentní propad. Vyplývá to z údajů o pohybu zákazníků v nákupních střediscích, který v zemi provedla firma Retail Institute specializovaná na analýzu prodeje.

Sběr dat se uskutečnil ve 120 ze 180 až 190 nákupních center v zemi, což představuje více než 60 procent polského trhu, napsal ve svém úterním internetovém vydání deník Gazeta Wyborcza. Jeho výsledek vyvrátil domněnku stoupenců opatření v čele s vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), že na hospodářství nebude mít žádný dopad. Jak vyplývá z prvních shromážděných údajů, ne všichni dřívější nedělní návštěvníci nákupních center si do nich našli cestu v jiné dny týdne.

Většina obchodních center je sice i nadále otevřená i v neděli, lidé si mohou dojít na manikúru, navštívit kino, koupit léky nebo se najíst v restauraci, ale obchodní řetězce zůstávají zavřené. Nedělní návštěvnost se tak snížila o 5,8 milionu osob, tedy o 58,2 procenta. Ve zbylých dnech přišlo do nákupních center sice o 3,05 milionu lidí více, ale ani tento nárůst obchodům nedělní výpadky nedokáže vykompenzovat.

V Polsku se stejně jako při zavedení zákazu nedělního prodeje v Maďarsku objevuje také fenomén zásobování. Ve stejném období se tak o 67 procent zvýšil obrat obchodů s potravinami, stoupl prodej chleba, alkoholu, vína, lihovin a tabáku.

A co je zajímavé, o nedělích, kdy nákupní střediska a řetězce ještě mohou mít otevřeno, se dal zaznamenat mírný nárůst návštěvnosti o 0,67 procenta. Z toho vyplývá, že zákazníci v neděli nakupují rádi, pokud k tomu mají příležitost, poznamenává Retail Institute.

V Česku platí zákaz o osmi svátcích

V letošním roce mají polské obchody povoleno mít otevřeno po dvě neděle v měsíci, v roce 2019 jednu neděli měsíčně a od roku 2020 už bude nedělní prodej úplně zakázán s výjimkou sedmi nedělí v roce před velikonočními a vánočními svátky. Zákon obsahuje mnoho výjimek, zejména pro malé rodinné obchody, pekárny, lékárny, kiosky, benzinové stanice, květinářství, hotelové obchody, veterinární kliniky či umělecké akce.

Podobná pravidla fungují v řadě dalších evropských zemí, včetně Německa a Rakouska. V Maďarsku byla zavedena v roce 2015, ale setkala se s tak negativní odezvou, že už po roce byla zrušena.

V České republice prozatím platí omezení prodeje jen o některých svátcích. Obchody nyní musejí zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Video Pozdvižení v Peru: Splašený býk útočil na lidi a vlezl do obchodního centra. - reprofoto Facebook Central de Noticias

djaba ( 30. května 2018 06:53 )

 Tvrdá a měkká y-i se se ve spisovné češtině vyskytují tak často , že jistě není problém se to naučit . Navíc vyhledávač sám upozorňuje na chybný pravopis .

jasnovidec01 ( 29. května 2018 20:41 )

aha,tady si někdo dělá alibi proč otevřít v neděly...není ten prúzkum nějaký krátký?od 5.3.do dubna? tak zaprvé, poláci klesly s ekonomikou a musí šetřit,a za druhé si libují že jsou konečně neděle zavřené a múžou si s rodinou odpočinout a né ***t po marketech ,máme příbuzné v polsku a tam dělaly anketu mezi lidma co říkají na zavřené obchody v neděly,až 70 procent dotazaných odpovědělo že konečně někdo dostal rozum a v neděly zavřely,takže kdo vypustil tenhle blud neví očem se tam jedná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa