Soud zablokoval na měsíc YouTube. Egypťanům vadí film hanobící Mohameda

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
28. 5. 2018
22:30

Egyptský soud nařídil zablokovat na měsíc přístup k internetovému serveru YouTube kvůli protiislámskému videu, které očerňuje proroka Mohameda. Agentuře Reuters to sdělil právník, který se případem zabývá. Jde o konečné rozhodnutí, proti kterému se nelze odvolat.

O zákazu rozhodoval již v roce 2013 nižší administrativní soud. Tehdy vyzval egyptské ministerstvo pro komunikace a informační technologie, aby server YouTube, vlastněný Googlem, zablokoval. V případu ale došlo k odvolání a odvolací řízení probíhalo až doteď.

Krvavé protesty

Ministerstvo v reakci na verdikt před pěti lety uvedlo, že rozhodnutí soudu není možné vyhovět, protože zablokování YouTube by znamenalo i narušení činnosti internetového vyhledavače Google, což by mohlo v nejlidnatější arabské zemi vést mimo jiné k vysokým nákladům a ztrátám pracovních míst. Egyptské úřady zatím na verdikt nereagovaly. Jak poznamenala agentura Reuters, ještě v sobotu server YouTube v Egyptě fungoval.

Zveřejnění filmu Nevinnost muslimů vyvolalo krvavé protesty v celém arabském světě.Zveřejnění filmu Nevinnost muslimů vyvolalo krvavé protesty v celém arabském světě. | 

Proces od začátku provází bouřlivé protiamerické protesty, během nichž přišlo o život více než 30 lidí. Americké úřady uvedly, že kontroverní film vznikl jako soukromý projekt, o jeho produkci nevěděly a ani ji nijak nepodpořily. Nicméně v rámci svobody slova a projevu ji nemohly ani zastavit.

Mohamed jako chlípník

Třináctiminutový nízkonákladový film Nevinnost muslimů byl vytvořen v Kalifornii a byl financován ze soukromých zdrojů.  Snímek zobrazuje proroka Mohameda jako chlípníka a muslimy jako nemorální a násilnické lidi.

Egyptský nejvyšší soud přitom v lednu 2013 potvrdil rozsudky smrti nad sedmi koptskými křesťany, kteří tento film hanobící Mohameda natočili. Byli odsouzeni v nepřítomnosti, protože pobývají v USA.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa