Muslim dostal v USA 30 let natvrdo. Byl za terorem na výstavě karikatur Mohameda

Autor: ČTK, sou - 
8. února 2017
21:50

Americký soud ve středu potrestal 30 lety vězení muže, který se předloni podílel na přípravě teroristického útoku spáchaného v místě konání výstavy karikatur proroka Mohameda v Texasu. Dva střelci ve městě Garland nedaleko Dallasu postřelili člena ochranky výstavní síně, načež byli sami zastřeleni. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (ISIS).

Pětačtyřicetiletý rodák z Arizony Abdul Malik Abdul Kareem se podle soudu podílel na přípravě útoku, pro který zajišťoval zbraně. Byl rovněž odsouzen za podporu zahraniční teroristické organizace.

Podle prokuratury Kareem spolu s pachateli útoku Eltonem Simpsonem a Nadirem Soofim sledoval džihádistická videa a přesvědčoval pozdější útočníky, aby atentát spáchali. Zároveň se připravoval na cestu na Blízký východ, kde se chtěl dát do služeb ISIS.

Abdul obvinění odmítl

Kareem oponoval, že o útoku chystaném jeho přáteli nic nevěděl a dozvěděl se o něm až z médií. Soudu rovněž řekl, že radikální videa na jeho notebooku sledoval Simpson a on že byl rázně proti.

K útoku došlo v květnu 2015 na parkovišti před konferenčním centrem, v němž se konala výstava kreseb v rámci akce Draw the Prophet (Nakresli Proroka), kterou organizovalo protiislámské hnutí Americká iniciativa na obranu svobody (American Freedom Defense Initiative, AFDI). Výstavě byl přítomen i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. Nikdo z návštěvníků zraněn nebyl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud