Opoziční předák Navalnyj dostal v Rusku podmínku a má zaplatit přes 200 tisíc

8. 2. 2017
14:40

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl v korupční kauze odsouzen k pěti letům vězení podmíněně. Dostal rovněž pokutu 500 tisíc rublů (v přepočtu 210 tisíc korun). Pravomocné odsouzení podle všeho vyřadí Navalného z prezidentských voleb v příštím roce.

Vynášení verdiktu v opakovaném procesu začalo krátce po 11. hodině českého času ve městě Kirov, asi 900 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Stejně tak byl shledán vinným i údajný komplic Navalného Pjotr Oficerov.

Navalného advokátka Olga Michajlovová podle agentury Interfax uvedla, že odsuzující verdikt zabrání jejímu klientovi kandidovat ve volbách hlavy státu.

Navalnyj, považovaný za hlavní osobnost opozice, proces označuje za politický a řízený Kremlem. Před soudním jednáním prohlásil, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde již dříve uspěl.

V přestávce během jednání Navalnyj novinářům řekl, že text nového verdiktu slovo od slova opakuje soudní rozhodnutí z prvního procesu z roku 2013, kdy byl odsouzen k pětiletému nepodmíněnému trestu, což odvolací soud vzápětí změnil na trest podmíněný.

Evropský soud pro lidská práva později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Obvinění z krádeže dřeva

„Soudce čte přesně stejný text, což hodně vypovídá o celém procesu,“ konstatoval Navalnyj. „Byli příliš líní napsat nový verdikt. To svědčí o tom, že je evropský soud vůbec nezajímá,“ dodal.

Navalnyj čelí obvinění, že jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 zorganizoval podvod, při němž byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 tisíc metrů krychlových dřeva, a tím poškozen o 16 milionů rublů (6,8 milionu Kč).

Žalobce pro Navalného a jeho spolupracovníka Pjotra Oficerova žádá stejný trest, který v roce 2013 padl v odvolacím řízení, tedy pět let podmíněně, respektive čtyři roky podmíněně. Obhajoba naopak požaduje osvobození obou obžalovaných.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty, když získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Navalnyj si v Rusku už užil svoje. Podívejte se:

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa