Trump u schůzky s Kimem znovu otočil. Na summit s KLDR se USA dál připravují

Autor: ČTK, mah - 
27. 5. 2018
08:40

Spojené státy se stále připravují na summit prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Ten byl původně dohodnutý na 12. června v Singapuru. Americký prezident ho ale ve čtvrtek odvolal. Následně ovšem připustil, že by k němu přece jen mohlo dojít.

Trump jednání s Kimem ve čtvrtek odvolal kvůli „obrovskému hněvu a otevřenému nepřátelství“ ve vůdcových nedávných prohlášeních. Následně však konání se summitu v jeho původním termínu připustil. „Soustřeďujeme se na 12. června v Singapuru - to se nezměnilo. Vše jde velmi dobře, uvidíme, co bude dál,“ řekl v sobotu Trump.

O setkání mezi Trumpem a Kimem v sobotu nečekaně jednali lídři obou korejských států. Kim mimo jiné vyjádřil „pevnou vůli“ setkat se Trumpem v červnu, v což podle Mun Če-ina doufá i Soul. Schůzka vůdců obou korejských států je silnou známkou toho, že se Mun i Kim snaží prosadit, aby se summit USA-KLDR uskutečnil, napsala agentura Reuters.

Video Když Kim potkal Muna: Severní a Jižní Korea ukázaly světu „doják“ - Twitter / @TheBlueHouseKR

Kim se obává, jestli může Trumpovi věřit

Vůdce KLDR se na sobotním setkání se svým jihokorejským protějškem znovu „zavázal k úplně denuklearizaci Korejského poloostrova“, řekl Mun. Kim prý zároveň uvedl, že je ochoten spolupracovat a před plánovaným summitem ukončit konfrontaci.

„Kim má obavy, zda jeho země může důvěřovat Spojeným státům, že dodrží svůj slib a ukončí nepřátelské vztahy (se Severní Koreou) a poskytnou bezpečnostní záruky, v případě denuklearizace (poloostrova),“ uvedl Mun. Dodal zároveň, že svého severokorejského kolegu ujistil, že Trump je v případě úplného jaderného odzbrojení „pevně odhodlán“ zahájit ekonomickou spolupráci s KLDR.

Lídři obou korejských států se podle severokorejských médií dohodli na vzájemné spolupráci s cílem zlepšit vzájemné vztahy mezi Pchjongjangem a Washingtonem a vytvořit mechanismy pro trvalý mír na Korejském poloostrově. V budoucnu se chtějí představitelé KLDR a Jižní Koreji setkávat pravidelně. Další mezikorejská schůzka by se měla konat 1. června.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Antonin Blaha ( 27. května 2018 14:47 )

 Kim by ho mel poslat nekam a proste se domluvit s Jihokorejcema a hotovo.Trumpa by z toho trefilo a byl by klid.

jonn ( 27. května 2018 11:00 )

Trump je normální šašek.Vychc@nej.

Zobrazit celou diskusi
Další videa