Firma Zemanova poradce už neplatí mzdy. Lidé si v práci čtou a hrají karty

Autor: ČTK, nkov - 
4. 5. 2018
15:05

Zadlužený čínský konglomerát CEFC China Energy už dva měsíce nevyplácí mzdy zaměstnancům a nabízí jim odstupné za dobrovolné ukončení pracovního poměru. Agentuře Reuters to řekly zdroje blízké firmě. CEFC má více než 30 tisíc zaměstnanců. Zástupce ředitele divize pro mezinárodní výzkum Čuang Ťien-čung nicméně minulý měsíc uvedl, že firma možná polovinu pracovních míst zruší.

Společnost CEFC, která působí také v České republice, se během několika málo let přeměnila z malého obchodníka s pohonnými hmotami v rozsáhlý konglomerát s aktivitami po celém svět. Nyní je však nucena prodávat svá aktiva, aby splatila rozsáhlé dluhy.

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Podle zdrojů Reuters bylo v dubnu nabídnuto odstupné zaměstnancům šanghajského ústředí CEFC. „Nikdo už nepracuje,“ uvedl jeden ze zaměstnanců, který se rozhodl odstupné přijmout, a dodal: „Někteří lidé si (v pracovní době) hledají nové zaměstnání, někteří lidé si čtou knížky. Někteří lidé dokonce otevřeně hrají karty,“ dodal.

Lidé pracující v šanghajských kancelářích CEFC již začátkem března rychle zjistili, že situace v podniku se mění. Čínská rozvojová banka (CDB), která je největším věřitelem CEFC, do kanceláří konglomerátu podle zdroje Reuters poslala zhruba stovku svých pracovníků, kteří se měsíc probírali finančními dokumenty. „Jen jsme jim museli sloužit,“ uvedl jeden ze zaměstnanců CEFC.

Protest věřitelů rozehnala až policie

Pracovníci investiční divize CEFC se nyní zabývají prodejem aktiv, na jejichž nákupu se dříve podíleli. Další pracovníci CEFC nyní musejí jednat s rozzlobenými věřiteli a čelit otázkám, na které nedokážou odpovědět. Ve čtvrtek věřitelé podle jednoho ze zdrojů uspořádali v šanghajském ústředí CEFC protest a k rozchodu je přiměla až policie. Protest znemožnil zaměstnancům vstup do budovy, píše agentura Reuters.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) se svým čínským poradcem Jie Ťien-Mingem, bývalým předsedou představenstva čínské skupiny CEFC. Ten byl na začátku roku zatčen pro údajné finanční machinacePrezident Miloš Zeman (vpravo) se svým čínským poradcem Jie Ťien-Mingem, bývalým předsedou představenstva čínské skupiny CEFC. Ten byl na začátku roku zatčen pro údajné finanční machinace | 

Konglomerát CEFC byl podle řady současných a bývalých zaměstnanců považován za atraktivního zaměstnavatele. Neplatil sice příliš vysoké mzdy, nabízel však příležitost k cestování, například do Evropy či Hongkongu. Zaměstnanci investičních týmů pracujících na akvizicích navíc dostávali bonusy ve výši až pěti měsíčních platů.

Nyní někteří manažeři CEFC na interních schůzkách zaměstnance vyzývají, aby si hledali novou práci. Zaměstnanci, kteří nepřijmou odstupné, budou muset čekat na to, jakým způsobem se čínská vláda a věřitelé se situací kolem CEFC vypořádají, píše agentura Reuters.

V České republice CEFC spravuje aktiva v hodnotě přes 1,5 miliardy eur. Koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu.

Video "Je to nestandardní." Jurečka zažádal Zemanův Hrad o informace k cestě Mynáře s Nejedlým do Číny - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
kukuku ( 4. května 2018 22:08 )

Nejvíc na nás vydělává zdenekk & spol.

kukuku ( 4. května 2018 21:54 )

Rozdíl je ale v tom, že Čína rostla mnoho roků tempem cca 7% ročně a když tempo kleslo na 5% označovalo se to za krizi. U nás 3% růst kompletně odteče do ciziny, ale když Ti podstrčí článek o jedné čínské firmě, tak nemáš intelekt ho zpracovat.

tgbg ( 4. května 2018 18:43 )

Typický komunizmus. Vyházet lidi z práce a neplatit!!!!

svestkybudou ( 4. května 2018 18:38 )

Tak se levičáci proberte, vyděláváme na vás,,

nirmete ( 4. května 2018 17:53 )

No a co u nás spousta lidí do práce nechodí vůbec a jen dřepí na diskusích Blesku.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa