Kim si vzal na summit vlastní záchod, bojí se o fekálie. Bodyguardy nechal cválat u auta

 • Autor: Darina Jíchová,ČTK - 
  27. 4. 2018
  13:50

  V pátek došlo k historickému setkání vůdce KLDR Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Muži se sešli na hranicích svých zemí v demilitarizované zóně ve vesnici Pchanmundžom. Kim mezikorejský summit označil za „počátek nové epochy – epochy míru“. Mun se nechal slyšet, že jejich společná schůzka je „darem pro celý svět“. Kim se na jednání pečlivě připravoval, přivezl si s sebou armádu bodyguardů, mladší sestru a vlastní záchod.

 • 1.Kimův osobní záchod

  O severokorejském diktátorovi je známé, že kamkoliv cestuje, vozí s sebou i vlastní záchod. Potvrdilo to několik zběhů, jeden z nich řekl novinářů z Washington Postu, že toaletu má také jeho speciálně upravený mercedes, ve kterém přicestoval i do Pchanmundžomu.

  Krádež exkrementů

  Severokorejci tak chtějí zabránit tomu, aby se nepřátelští agenti zmocnili vůdcovy moči a exkrementů, ze kterých by mohli zjistit, jak na tom Kim zdravotně je a jak se stravuje.

  Odborník na Severní Koreu Jeffrey Lewis jednou vtipně poznamenal, že USA by mohly poslat raketu na Kimův osobní záchod jen, aby mu dokázaly, jak přesné informace a střely mají. „Byla by to pro Kima jasná zpráva, že i přes svůj velký arzenál není v bezpečí, ani když si odskočí na trůn,“ uvedl v lednu Lewis.

 • 2.Úsměvy a fascinace jihokorejskými vlaky

  Setkání dvou vůdců začalo úsměvem, vřelým pozdravem a potřesením rukou. Poté prošli po červeném koberci mezi nastoupenou jihokorejskou čestnou stráží oblečenou v tradičních modro-žluto-červených uniformách a vešli do Mírového domu na jihokorejské straně ke společnému jednání.

  Mun Če-in a Kim Čong-un v objetí.Mun Če-in a Kim Čong-un v objetí. | Reuters

  Během rozhovorů Kim krátce zmínil severokorejské zběhy a kvalitu silnic a dopravy obecně. Severokorejský vůdce přiznal, že jejich cesty nejsou dobré, v horských oblastech jsou podle něho velmi nebezpečné. Dodal, že delegace, která se v zimě účastnila olympiády, byla fascinovaná rychlostí a kvalitou jihokorejských vlaků.

 • 3.Běžící bodyguardi

  O Kimovo bezpečí se stará vycvičený tým bodyguardů, kteří jsou pečlivě vybíráni nejen podle svých schopností, ale i vzhledu – Kim požaduje, aby byli vysocí, svalnatí, schopní a pohlední.

  Až k hranicím, kde už na severokorejského vůdce čekal prezident Mun, ho doprovodil celý zástup ozbrojených osobních strážců v černých oblecích s bílou košilí a modrobílou kravatou. Vůdce nechrání jen před nepřáteli, ale také před bakteriemi.

  Jen několik minut předtím, než Kim Čong-un vešel dovnitř, prohledal Mírový dům severokorejský bezpečnostní tým, který pátral po výbušninách a odposlouchávacích zařízeních, a do vzduchu, na křesla i na knihu hostů, kterou měl Kim podepsat, nastříkal dezinfekci.

  Dezinfekce a běžící ochranka

  Do takto ošetřené knihy poté Kim vepsal slova plná naděje: „Nyní začínají nové dějiny. Věk míru od počátečního historického bodu.“

  Kimova ochranka vydezinfikovala stůl, křeslo i památní knihu.Kimova ochranka vydezinfikovala stůl, křeslo i památní knihu. | Reuters

  Kim Čong-un a Mun Če-in uzavřeli první kolo jednání historického summitu, muži odděleně poobědvají a setkají se znovu na slavnostní večeři, kam je doprovodí jejich manželky. Kim odjel zpět do KLDR v černé limuzíně, kolem níž běželi jeho osobní strážci.

 • 4.Severokorejská princezna

  Jedinou ženou na summitu byla mladší sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong, čímž potvrdila, jak významnou roli ve vládě Kim Čong-una zastává. Zahraniční tisk ji označil za druhou nejmocnější postavu tamního režimu. K místu setkání kráčela po bratrově boku, pod dohledem skupiny bodyguardů.

  Kouzlo Kim Jo-čong

  KLDR již reprezentovala na letošní olympiádě, kde prezidentovi Munovi předala pozvánku na společné jednání s Kim Čong-unem. Během svého pobytu naprosto okouzlila tisk, který ji přirovnával k Ivance Trumpové, o Kim ale napsal, že je skromnější.

  Kim Čong-una na mezikorejské jednání doprovodila jeho sestra Kim Jo-čong.Kim Čong-una na mezikorejské jednání doprovodila jeho sestra Kim Jo-čong. | Reuters

  Vedle Kim Jo-čong doprovázel vůdce ještě kontroverzní generál Kim Jong-čchol, který je podezříván, že nechal potopit jihokorejskou válečnou loď.

 • 5.Borovice = symbol míru

  Kim a Mun společně zasadili strom, jednalo se o borovici z roku 1953, kdy byla podepsána dohoda o příměří, jež ukončila boje korejské války. Borovice má symbolizovat mír a prosperitu. Pro tento akt byla na místo dovezena půda z obou Korejí, ceremoniál zakončilo zalití sazenice. Kim použil vodu z jihokorejské řeky Han a Mun ze severokorejského toku Tedong.

  Kim Čong-un a Mun Če-in společně zasadili strom.Kim Čong-un a Mun Če-in společně zasadili strom. | Reuters

  Kim Čong-un a Mun Če-in ke kmeni stromu nasypali několik lopat hlíny z nejvyšší jihokorejské hory Halla a severokorejské posvátné hory Pektu, na které se podle legend vládnoucích komunistů narodil otec stávajícího vůdce a někdejší hlava státu Kim Čong-il.

 • 6.Vážné tváře na společné procházce

  Kim a Mun vyrazili na krátkou procházku, zcela neplánovaně pozval severokorejský vůdce prezidenta i na území patřící KLDR. Mun prohodil, že v KLDR už jednou byl, a s drobným zaváháním překročil hranice. Tisk sledoval muže na procházce jen zpovzdálí, není tedy jasné, o čem mluvili, oba se však tvářili vážně. Hovor většinu času vedl Mun a Kim pouze přikyvoval.

  Kim Čong-una vítaly v demilitarizované zóně jihokorejské děti.Kim Čong-una vítaly v demilitarizované zóně jihokorejské děti. | ČTK

  Přímý přenos ze setkání korejských vůdců přenášely všechny jihokorejské televize, sledovaly ho také děti ve školách. „Je to jako ve filmu,“ hodnotili summit žáci jedné základní školy.

 • 7.Reakce Číny

  Čínské ministerstvo zahraničí na svých stránkách sdílelo prohlášení, že jsou nadšení z jednání mezi oběma Korejemi. „Čína blahopřeje oběma vůdcům k historickému kroku, který učinili, a obdivuje jejich odvahu a politické rozhodnutí,“ řekla novinářům na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing. „Doufáme, že přinese ovoce,“ dodala.

  Objevily se však zprávy, že některé záběry z mezikorejského summitu nebudou v Číně zveřejněny. Důvodem je setkání mezi prezidentem Si Ťin-pchingem a indickým premiérem Naréndrou Módím, kteří dnes jednají o napětí na společných hranicích. Čínská média podle všech informací nechtějí, aby mezikorejská schůzka zastínila důležitost jejich vlastního summitu.

  Video Historický summit: U jednoho stolu se v Jižní Koreji setkal tamní prezident s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. - Reuters

lunatic ( 28. dubna 2018 14:55 )

líbí se mi Kimovy seprané džíny

Zdenk Kopen ( 27. dubna 2018 18:32 )

Ten záchod bude mít vůdce Kim nejspíš v tom svém mrcasu hned pod sedadlem. Možná má takový, jako je na ISS. Asijci ale mívají dřepací WC (třeba Japonci). Jak by tam ale asi dřepal, byv pak třeba v zatáčce vynesen odstředivou silou ? Copak asi dělají s tím haj.zlobsahem; uchovávají ho pro muzeum ?

thomasino18 ( 27. dubna 2018 18:17 )

Já vys.ral červené houno a CIA zjistila,že to nebylo stranickou příslušností ke KSČM,ale že jsem měl červenou řepu

tomik007 ( 27. dubna 2018 17:25 )

NECHAPU proc tento zurivy komancz nejezdi v sovjetskem automobilu

ivoadler ( 27. dubna 2018 15:13 )

Rozbor moče a ho ven za účelem zjištění zdravotního stavu představitelů cizí země je bohužel běžnou praxí zpravodajských služeb. Za této situace se využívání vlastního záchodu diví jen wool.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud