Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Stávka ochromila provoz vlaků. Ve Francii došlo i na střety s policií a vodní děla

Autor: ČTK, ivm - 
22. března 2018
23:25

Železničáři, učitelé a zástupci dalších profesí ve čtvrtek stávkují po celé Francii na protest proti vládním reformám veřejného sektoru. Francouzská média to označují za první opravdový test pro prezidenta Emmanuela Macrona a jeho úsilí o transformaci místní společnosti a ekonomiky. Stávka ochromila hlavně provoz vlaků, pařížská letiště musela zrušit 30 procent spojů.

Dopoledne se podle organizátorů ke stávce připojilo na 35 procent zaměstnanců státních železnic SNCF a téměř 13 procent pracovníků státního školství. Deník Le Parisien uvedl, že různá shromáždění byla na programu v téměř 180 městech. V Paříži při jednom z nich vypukly potyčky s policisty a ve městě Nantes zasahovala policie vodním dělem a slzným plynem, napsala agentura Reuters.

Francouzi chtějí stávkovat až do června

Většina akcí je však pokojná. Odborářské organizace chtějí dneškem odstartovat tříměsíční vlnu stávek, během níž by jejich členové nepřišli do práce každý týden na dva dny.

Macron zatím tváří v tvář hrozbě táhlých výpadků hlásí odhodlání v reformních snahách pokračovat a jeho úřad hovoří o „pokojné a sebevědomé“ náladě. Řada komentátorů ale připomíná několikatýdenní protestní hnutí v roce 1995, kvůli němuž nakonec tehdejší vláda upustila od důchodové reformy.

Nyní je bezprostředním spouštěčem Macronův záměr skoncovat se speciálním statusem zaměstnanců SNCF, avšak ten přichází například po přelomové reformě zákoníku práce schválené k nespokojenosti odborů loni na podzim.

Podle deníku The New York Times přisuzují současná pravidla pracovníkům „těžce subvencované a hluboce zadlužené“ SNCF štědré benefity a v některých případech například umožňují odchod do důchodu ve věku 52 let. Nevoli vzbuzuje také plán na zrušení 120.000 pracovních míst ve státní sféře do roku 2022.

V Paříži na 25 tisíc lidí

Největší shromáždění se ve čtvrtek očekávalo v centru Paříže. Podle webu deníku Le Figaro se na pochod směrem k náměstí Bastily vydalo přes 25.000 lidí včetně neúspěšného levicového kandidáta z loňských prezidentských voleb Jeana-Luca Mélenchona. V Marseille odhadla policie počet demonstrantů na 9400, tisíce lidí se sešly i v Nice, Lyonu či Nantes.

Železničáři avizovali, že provoz dnes bude „velmi narušený“. Jezdí pouze dvě pětiny vlaků TGV, polovina příměstských vlaků a jen čtvrtina klasických meziměstských spojů. Ke stávce vyzvaly také tři ze čtyř odborových svazů zastupující zaměstnance pařížského dopravního podniku RATP, velké dopravní komplikace ale z metropole hlášeny nejsou.

Problémy i na letišti

Stávky se dnes účastní také pracovníci letové kontroly a výpadek postihl zejména letiště hlavního města. Na nich bylo zrušeno 30 procent spojů, přičemž šlo hlavně o ty na kratší vzdálenosti. Narušení provozu ohlásila také letiště v Nice, Lyonu, Marseille a Toulouse.

„Je to opravdový binec,“ řekl Reuters jeden z Pařížanů, kterému se pořádně protáhlo čekání na ranní vlak. Agentura Ifop dnes přinesla průzkum, podle něhož 44 procent Francouzů považuje „společenskou mobilizaci“ proti reformě SNCF za opodstatněnou. Železničáři už plánují se stávkami pokračovat až do června, zda se připojí další zástupci veřejného sektoru se možná rozhodne příští týden.

Macron chce snížit počet státních zaměstnanců

Podle Reuters ale průzkumy veřejného mínění vyznívají paradoxně: „Většina voličů podporuje stávku a ještě výraznější většina podporuje reformy včetně snížení počtu státních zaměstnanců a zavedení odměňování podle zásluh.“ Vláda proto manifestace bedlivě sleduje, zároveň však říká, že od nastaveného kurzu se neodkloní.

První bitvu v podobě reformy zákoníku práce Macron na podzim vyhrál. Podle webu televize France24 ale prezident riskuje, že si pohněvá několik skupin voličů najednou, když kromě reforem státní sféry prosazuje také nepopulární snížení rychlostního limitu na větších silnicích. Vláda zároveň nedávno schválila zvýšení srážek z penzí na sociální pojištění. Průzkum agentury Ipsos zveřejněný ve středu ukazuje, že Macronovo počínání schvaluje 37 procent voličů.

zadnice ( 23. března 2018 10:34 )

U nás nasadit policii a vodní děla? Mnohdy by to bylo nutné, ale to by bylo"ohrožování demokracie" a lidských práv!!! To se nesmí v "demokratické společnosti"!

salto ( 23. března 2018 07:22 )

Jenomže tady žijeme v PRAVDĚ A LÁSCE

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud