Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Rozvoj EU je závislý na Německu. Potřebujeme vás, řekl Macron Merkelové

Autor: ČTK, nkov - 
19. ledna 2018
18:37

Francie potřebuje Německo, aby mohlo být možné zreformovat Evropskou unii, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron po páteční schůzce s Angelou Merkelovou. Německá kancléřka podotkla, že pro rozvoj Evropy je nezbytná stabilní vláda v Německu. 

Merkelová podle agentury Reuters vyjádřila optimismus, pokud jde o vyhlídky, že sociální demokraté dají v neděli zelenou jednáním o uzavření velké koalice.

„Abychom mohli jednat v Evropě, je hlavní mít stabilní vládu v Německu,“ řekla na společné tiskové konferenci Merkelová, která se již měsíce snaží vytvořit vládní koalici. 

„Mé evropské nadšení a má koncepce silné Evropy nezávisí na rozhodnutí jiných politických stran. Po sondážních, mimořádně hlubokých debatách jsem vyjádřila přání, že sněm SPD dá zelenou pro zahájení koaličních jednání. Vidím velký prostor, kde se shodujeme, zejména pokud jde o evropské závazky, a jsem přesvědčená, že ty vyžadují stabilní vládu,“ dodala.

Posilovat musí eurozóna i zbytek Unie

Macron a Merkelová, kteří jednali o reformě eurozóny, uvedli, že se zavázali posilovat jak eurozóunu, tak celou Unii. Macron, který dříve hovořil o potřebě ministra financí eurozóny, se nyní zdržel podrobností a zdůraznil, že hlavní je nejdříve se dohodnout na konečném cíli. „Když začnete debatovat o nástrojích, aniž byste věděli, čeho s nimi chcete dosáhnout, máte mizivé šance uspět,“ poznamenal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron přijal v Elysejském paláci německou kancléřku Angelu Merkelovou. Francouzský prezident Emmanuel Macron přijal v Elysejském paláci německou kancléřku Angelu Merkelovou. | Reuters

Kancléřka, která se v Německu snaží vytvořit koalici pro své čtvrté období, postupuje obtížně, protože zářijové volby nedaly žádnou jasnou většinu a volební úspěch krajně pravicové Alternativy pro Německo ještě zvětšil rozdrobenost sněmu, poznamenala agentura AFP.

Předběžná jednání křesťanské demokracie (CDU) Angely Merkelové, jejího bavorského spojence (CSU) a sociálních demokratů (SPD) sice dospěla tento měsíc k náčrtu společného vládního programu, ale ten má v neděli schvalovat zhruba 600 delegátů SPD - a proti nové velké koalici i obsahu dokumentu jsou některé krajské organizace i významní straničtí představitelé.

Evropská unie na zformování německé vládní koalice čeká především kvůli začínajícím klíčovým debatám o budoucím víceletém finančním období a o celkovém dalším směřování a reformách EU.

Německo je jedním z motorů Unie, stabilita v Německu ovlivňuje celou Unii a Německo je největším přispěvatelem do unijního rozpočtu a do unijních fondů.

Video  Bleskové zprávy 19 1  - Blesk TV
Video se připravuje ...

agfor ( 20. ledna 2018 19:13 )

To je fakt. Závisí na tom kolik doktorů a inženýrů naláká Milka do Reichu a hlavně na tom, kolik jich bude ochotno pracovat.

kuromrd ( 20. ledna 2018 09:30 )

Kdyby ta nána odstoupila, byla by vláda v Německu hned.

fotrpjotr ( 20. ledna 2018 00:15 )

Musíme zvolit prezidenta vlastence,nebo budeme jejich otroky.

begina ( 19. ledna 2018 20:58 )

Zobrazit celou diskusi