Zemřel spisovatel Peter Mayle, autor knihy Rok v Provenci

Autor: ČTK, ula - 
19. 1. 2018
06:40

Ve věku 78 let zemřel po krátké nemoci britský spisovatel Peter Mayle, který se proslavil zejména knihou Rok v Provenci. Oznámila to agentura AP s odvoláním na autorova nakladatele. Mayle zemřel ve čtvrtek v nemocnici nedaleko svého domu na jihu Francie.

Peter Mayle pocházel z jihoanglického města Brighton. Do Francie přesídlil v roce 1987 s plánem napsat zde román.
Nový svět – „farmář odvedle, houbař, dáma s frustrovaným oslem“ – jej zcela pohltil, přiznal Mayle o mnoho let později v rozhovoru s listem The Guardian. Musel tedy napsat svému literárnímu agentovi Abneru Steinovi, že práce na románu stojí.


„Nakonec jsem Abnerovi napsal dlouhý dopis, k čemuž mě dovedl hlavně pocit viny. Pokusil jsem se mu v něm vysvětlit, proč jsem na románu ještě nezačal pracovat,“ uvedl Mayle v rozhovoru. „K mému nezměrnému překvapení a úlevě mi odepsal, že pokud dokážu napsat dalších 250 stran ve stejném duchu jako předchozí dopis, mohl by najít nakladatele,“ popsal spisovatel genezi svého nejproslulejšího díla Rok v Provenci.


V Británii kniha vyšla v roce 1989, slavila mimořádný úspěch a prodaly se miliony výtisků. V českém překladu byla kniha vydána roku 2002.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa