Úterý 1. prosinec 2020
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Oblačno 1°C

Exprezidenta Sarkozyho po dvou dnech výslechů pustili. Přispěl mu Kaddáfí na kampaň?

Autor: ČTK - 
21. března 2018
21:39

Francouzská policie dnes propustila po dvoudenním výslechu bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, který je podezřelý z nezákonného financování své předvolební kampaně v roce 2007. Na Sarkozyho byl nicméně uvalen soudní dohled, který může vést k domácímu vězení či vazbě.

Policie Sarkozyho kvůli financování kampaně, na kterou údajně přispěl později svržený libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, zadržela v úterý. Po mnohahodinovém výslechu mu dovolila odjet kolem půlnoci přespat domů. Ráno kolem osmé se pak exprezident vrátil k dalšímu vyslýchání.

Exprezident Francie Sarkozy byl obviněn a je pod soudním dohledem kvůli kauze financování kampaně z libyjských peněz.Exprezident Francie Sarkozy byl obviněn a je pod soudním dohledem kvůli kauze financování kampaně z libyjských peněz. | Reuters

Šlo o mimořádný postup, který ale podle televize BFM francouzské zákony připouštějí. Ani Sarkozy, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012, ani jeho právníci se veřejně nevyjádřili k poslednímu vývoji ve vyšetřování, jež začalo před pěti lety.

Obvinili ho a uvalili na něj soudní dohled

Třiašedesátiletý Sarkozy dříve odmítal obvinění jako „groteskní“ a jako „manipulaci“. Vyšetřování se týká financování Sarkozyho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2007, které politik vyhrál.

Exprezident, jemuž hrozí žaloba za nedovolené použití peněz ze zahraničí a za nenahlášení přesných výdajů na volební kampaň, vždy popíral, že pochybil. Francouzská justice ho však dnes po dvoudenním výslechu skutečně obvinila, že v minulosti nezákonně financoval z libyjských peněz svou předvolební kampaň. Také na něho uvalila soudní dohled, uvedl server deníku Le Monde.

Dohled může podle francouzského práva zahrnovat mimo jiné omezení pohybu až domácí vězení. Jeho porušením se dotyčný vystavuje riziku uvalení vazby. Důvodem soudního dohledu je snaha zabránit stíhanému ovlivňovat další vyšetřování. Za současného stavu ale stále ještě není jisté, zda Sarkozy nakonec stane před soudem.

Video Také Sarkozy si podobně jako kdysi Václav Klaus vzal protokolární pero domů. - Youtube.com, ČT

Kufry s pěti miliony eur?

Zpravodajský server Mediapart už v roce 2012 před dalšími volbami přišel s informací, že Libye poskytla na Sarkozyho kampaň 50 milionů eur (1,27 miliardy korun). Dojednáno to prý bylo v říjnu 2005 při rozhovorech obou zemí o libyjském nákupu francouzských zbraní. Arabskou zemi tehdy osobně navštívil i Sarkozy coby tehdejší ministr vnitra. Ústřední úřad pro boj proti korupci a finančním a daňovým deliktům (OCLCIFF) v Nanterre vyslýchal v úterý Sarkozyho poprvé.

Vyšetřování případu začalo v dubnu 2013 na základě svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea a bývalých libyjských vysoce postavených činitelů. Takieddin tvrdí, že to byl on, kdo předal Sarkozymu kufry po pěti milionech eur. Vyšetřovatelé podle Le Figaro v úterý také vyslýchali jednoho z exprezidentových nejbližších spolupracovníků, Briceho Hortefeuxa, kterého však kvůli tomu předtím nezadrželi.

salto ( 22. března 2018 08:24 )

Asi i proto musel zmizet ze scény.

Antonin Blaha ( 21. března 2018 21:47 )

 Pokud si dobre pamatuji tak to Kaddafi potvrdil,proto nechapal ze se toho svinstva ucastni i Francie👿

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud