Otrava ruského exšpiona v Anglii: Zasažený policista se probral a už může mluvit

Autor: ČTK - 
8. 3. 2018
14:55

Britský policista zasažený nervovým plynem, který v Británii o víkendu neznámý útočník použil proti bývalému ruskému tajnému agentovi a jeho dceři, je schopen mluvit, ale jeho stav zůstává vážný. Řekla to ve čtvrtek britská ministryně vnitra Amber Ruddová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC. Později v parlamentu uvedla, že použití nervového plynu na území Spojeného království je „bezostyšný a lehkovážný“ čin. Britové ale musejí přestat spekulovat, kdo za ním stojí, dodala.

Šestašedesátiletý někdejší ruský agent ve službách britské zpravodajské služby Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julija upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v jihoanglickém městě Salisbury. Ve středu policie oznámila, že dvojice se stala terčem pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Skripal i jeho dcera jsou stále v kritickém stavu v nemocnici.

Stav policisty zůstává vážný

Hospitalizován byl policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem. „Už není na jednotce intenzivní péče, ale jeho stav zůstává vážný,“ řekla ve čtvrtek Ruddová. V interview s BBC ministryně odmítla upřesnit, jaký nervový plyn byl k útoku použit. Brity vyzvala, aby „zachovali chladnou hlavu“ a počkali na závěry vyšetřování. Média spekulují, že za útokem mohlo stát Rusko, což Moskva popírá.

Policie uzavřela i dům ruského exšpiona Skripala.Policie uzavřela i dům ruského exšpiona Skripala. | 

Detektivové podle Ruddové zkoumají tři místa: hospodu, kterou Skripal s dcerou navštívili, restauraci, kde jedli, než byli nalezeni na lavičce, a Skripalův dům.

Komisař britské policie Mark Rowley už ve středu řekl, že na kauze pracují stovky policistů. Zkoumají záznamy z bezpečnostních kamer a sestavují podrobnou časovou osu událostí. Zatím bylo potvrzeno, že se jedná o otravu nervovým plynem, o jakou látku se přesně jednalo, není jasné.

Ruddová chce přísný trest pro viníky

Ruddová v parlamentu také řekla, že útok na Skripala a jeho dceru byl „krutým a veřejným pokusem o vraždu“. „Až zjistíme, kdo je za něj zodpovědný, budeme reagovat rázně a adekvátně,“ dodala ministryně.

 

Doporučujeme
doktormediciny ( 8. března 2018 19:21 )

 S tim policiastou to neni jasne...Jestli se pokusil o zachranu dychanim z uast do ust, smekam pred nim svujk dusevni klobouk...Ted uz se to vzhledek k AIDS nedoporucuje ani u nas..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa