Brit najel u mešity do skupiny muslimů. Soud: Je to vrah a trest ho nemine

Autor: CTK, ivm - 
1. 2. 2018
19:40

Soud ve čtvrtek uznal vinným Brita, který se loni v červnu v Londýně dopustil vraždy a pokusu o vraždu. Na výši trestu si musí počkat do pátku. Muž svou dodávkou poblíž londýnské mešity najel do skupiny muslimů. Při útoku zemřel otec šesti dětí a dalších 12 lidí bylo zraněno. O vývoji případu informovala agentura Reuters.

Soud v londýnské čtvrti Woolwich Osbornea uznal vinným z vraždy a pokusu o vraždu. Policie a prokuratura se domnívaly, že šlo o teroristický čin. Británie byla předtím během tří měsíců svědkem tří islamistických teroristických útoků.

Vraha inspiroval televizní pořad

Osborne podle Reuters pojal nenávist vůči muslimům po zhlédnutí dramatu televize BBC Three Girls (Tři dívky), popisujícím události v severoanglickém Rochdale, kde gangy tvořené především muži pákistánského původu sexuálně zneužívaly bílé dívky.

V nenávisti se poté podle policie utvrdil vyhledáváním krajně pravicových osob a uskupení na internetu. Předtím Osborne údajně žádné krajně pravicové názory nevyjadřoval.

Osborne najel pronajatou dodávkou do skupiny muslimů, kteří po modlitbě během postního měsíce ramadánu vycházeli z komunitního centra v severolondýnské čtvrti Finsbury Park.

Útočil v okamžiku, kdy část lidí poskytovala první pomoc jednapadesátiletému Makramu Alimu, jenž se krátce před tím zhroutil. Tento ženatý otec šesti dětí podlehl následkům četných zranění, která utrpěl při útoku.

Video „Lidé křičeli a řvali.“ V Londýně najela dodávka do muslimů. - Reuters/Klára Brunclíková/ Hudební Banka
720p 360p

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa