Středa 21. duben 2021
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Polojasno, déšť 15°C

Stopka pro Navalného: Kritik Putina nesmí kandidovat v prezidentských volbách

Autor: jer, ČTK - 
25. prosince 2017
16:00

Ruská ústřední volební komise v pondělí odmítla zaregistrovat opozičního předáka Alexeje Navalného jako kandidáta v březnových prezidentských volbách. Jako důvod uvedla pravomocné odsouzení za závažný trestný čin, což jej zbavilo pasivního volebního práva. Pro odmítnutí Navalného podle ruských agentur hlasovalo 12 členů komise, jeden se hlasování zdržel. Rozhodnutí není překvapivé.

Navalnyj na zasedání komise podle agentury Interfax s odvoláním na dřívější rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v jeho případu řekl, že má právo kandidovat, a zdůrazňoval, že reprezentuje velké množství voličů.

„Můžete to brát ironicky, anebo bez ironie, ale naprosto vážně říkám, že rozhodnutí nepustit mě k volbám vyloučí miliony lidí úplně z politického systému, protože jim nedá možnost nějak se voleb zúčastnit,“ řekl.

Navalnyj byl letos v květnu pravomocně odsouzen na pět let podmínečně za okradení lesnického podniku Kirovles, a to v opakovaném procesu. Původní byl zrušen na základě rozhodnutí štrasburského soudu, podle kterého ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud.

Politik, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, své soudní procesy označuje za politické a vidí za nimi snahu Kremlu zbavit se nepohodlného kritika a soupeře Vladimira Putina.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Putina. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty. Tehdy získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Zeman v Rusku Medveděvovi vyčetl lži, které napsali jeho lidé o okupaci 1968:

Video Zeman v Rusku: Medveděvovi vyčetl lži, které napsali jeho lidé o okupaci 1968 - Vera Renovica

První kolo prezidentských voleb v Rusku se uskuteční v neděli 18. března, případné druhé kolo o tři týdny později.

Putin oznámil svůj záměr ucházet se o čtvrtý mandát 6. prosince. Jeho popularita v ruské společnosti se pohybuje kolem 80 procent, což činí jeho vítězství téměř nevyhnutelným, uvedla agentura AP.

Navalnyj se letos již třikrát ocitl za mřížemi kvůli pořádání veřejných shromáždění a demonstrací.

Deneček ( 25. prosince 2017 16:57 )

Už na pohled je nepřijatelný,navíc je odsouzen za závažný trestný čin.Věznice Černý Delfín by mu prospěla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa