Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Netanjahu v Bruselu: Uznání Jeruzaléma není překážkou mírového procesu

Autor: ČTK, kal - 
11. prosince 2017
09:25

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který dnes má jednání v Bruselu s ministry zahraničí EU, se už na úvod při setkání s šéfkou unijní diplomacie Fedricou Mogheriniovou neshodl na otázce Jeruzaléma jako hlavním města Izraele. Netanjahu řekl, že doufá, že většina zemí Evropské unie Jeruzalém za hlavní město Izraele uzná. Mogheriniová nicméně na tiskové konferenci s Netanjahuem zopakovala, že podle EU by měl být Jeruzalém hlavním městem Izraele i Palestiny.

„Je čas, aby Palestinci uznali židovský stát a také fakt, že tento stát má své hlavní město. A tím je Jeruzalém,“ prohlásil v Bruselu Netanjahu, který je prvním premiérem Izraele na návštěvě unijních institucí po 22 letech.

Dodal, že věří, že všechny, nebo většina, evropských zemí přestěhují svou ambasádu do Jeruzaléma, a uznají tak Jeruzalém za hlavní město Izraele, i když ještě není mírová dohoda s Palestinci. „Všechny evropské státy by měly uznat Jeruzalém (za hlavní město Izraele), i když ještě není mírová dohoda s Palestinci,“ řekl Netanjahu. 

Video  Rozhodnutí Trumpa ohledně Jeruzaléma odstartovalo protesty muslimů  - Reuters
Video se připravuje ...

Uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele, jako to minulý týden udělal americký prezident Donald Trump, podle Netanjahua není překážkou mírového procesu. Trump prý jen uznal to, co už dávno bylo realitou.

„Mír je stále možný, protože uznání reality je podstatou míru,“ uvedl Netanjahu v Bruselu. Novinářům před jednáním s ministry zahraničí EU také řekl, že americká vláda nyní usilovně pracuje a chystá se předložit novou mírovou dohodu. „Myslím, že bychom měli počkat, co předloží a pak uvidíme, zde můžeme v míru pokročit,“ řekl izraelský premiér.

Mogheriniová nicméně zopakovala unijní postoj, podle něhož musí být status Jeruzaléma výsledkem mezinárodních jednání: „Jediné reálné řešení izraelsko-palestinského konfliktu jsou dva státy s Jeruzalémem jako hlavním městem obou.“

Trump svým prohlášením o Jeruzalémě z minulého týdne spustil vlnu demonstrací a protestů zejména v muslimském světě. Jeho postoj kritizoval téměř celý svět, na Pražském hradě mu ale zatleskali.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud