Utekl z KLDR, jeho ženu se synem ale chytili. Kim je nechá popravit, bojí se
Devětadvacetiletý Taewon Lee, který uprchl ze Severní Koreje a nyní pobývá v Soulu, podal interview deníku Telegraph. Během rozhovoru vyslovil úpěnlivou prosbu, ve které žádá o pomoc. Lee se obává o osud své rodiny. Poslední zprávy o manželce a svém čtyřletém synovi má ze 4. listopadu. Tehdy mu žena zavolala a sdělila mu, že během svého útěku z KLDR do Číny byli zatčeni.
„Málem jsem omdlel, když jsem se o jejich zatčení dozvěděl. Úplně jsem zkolaboval, hodiny jsem bez hnutí ležel na zemi,“ uvedl Lee. Z bezpečnostních důvodů se rozhodl nesdělit tisku jména své ženy a syna. Nechal se ale slyšet, že se obává o jejich bezpečí. Bojí se, že je nečeká jen vězení, ale poprava. Pomoc mu poskytlo jihokorejské ministerstvo zahraničí, ale nepodařilo se jim vypátrat, kde se Leeova rodina nachází.
Vězení nebo smrt
„Určitě je pošlou do vězení, do pracovního tábora, v nejhorším případě jim ale hrozí smrt,“ prohlásil Lee. Je si dobře vědom toho, jaké důsledky má nepovedený útěk z KLDR. „I kdyby se rozhodli prominout trest mému synovi, už navždy bude mít u svého jména záznam. Budou vědět, že jeho otec utekl do Jižní Koreje a jeho matka byla uvězněná nebo popravená. Bude z něj sirotek, dítě ulice. Nechci si to ani představit.“
Lee se svou prosbou vystoupil jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump navštívil Jižní Koreu a pronesl rázný projev na téma KLDR. Trump Severní Koreu popsal jako „peklo, které si nezaslouží žádný člověk“, lidé tam každý den musí čelit „mučení, hladomoru, vraždám a znásilnění“.
I přes důkazy o tom, že KLDR porušuje lidská práva svých vězňů, Čína deportuje zatčené Severokorejce zpátky do jejich původní vlasti. V září informovala organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch o tom, že jen během července a srpna z KLDR uprchlo 41 Severokorejců. Ti byli následně zadrženi v Číně. Za rok 2016 celkem zaznamenali pouze 51 uprchlíků, je vidět, že nárůst severokorejských dezertérů je značný.
Lee utíkal za svobodou
Lee z autoritářského státu uprchl před dvěma lety. Bývalý horník uvedl, že toužil po svobodě. „Nemohl jsem ani říct, co jsem si myslel, natož pak dělat, co bych chtěl,“ svěřil se tisku. Když dorazil do Soulu, začal šetřit peníze, pomocí nichž chtěl zajistit útěk své ženy a syna. Jeho manželka byla v zemi terčem častých výslechů, po Leeovi pátraly úřady. Nátlak státu ji donutil k zoufalému kroku, 17. října se rozhodla utéct do Číny přes řeku Amnok – což je asi nejčastější trasa prchajících.
V bezpečném úkrytu na břehu řeky vyčkala společně se synem a dalšími osmi ženami, až skončí 19. sjezd Komunistické strany Číny, při kterém panovala zvýšená bezpečnostní opatření. Skupinka čekala na pašeráky, kteří je přes Čínu měli dostat do Laosu a Thajska. Odtud Leeova manželka měla přiletět do Soulu, nicméně celou skupinku na začátku listopadu zatkla čínská policie.
Jižní Korea se snaží rodině zajistit cestu do Soulu
Mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí následně oznámil, že Soul případ „pečlivě monitoruje“ a snaží se zabránit násilné repatriaci Leeovy rodiny. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing uvedla, že nemá přesné podrobnosti o tomto konkrétním případu, ale že ze strany Číny nedošlo k porušení lidských práv. Čína však na severokorejské dezertéry pohlíží jako na nelegální imigranty a odmítá jim poskytnout azyl. Podle statistik za posledních pár let z KLDR uteklo 31 tisíc lidí.
Lee se obrátil i na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a vyzval ho, aby se do něj vcítil. „Jak byste se cítil, kdyby se jednalo o vaše vnouče. Co byste dělal, kdyby ho deportovali do země, kde ho zabijí? Mému synovi jsou jen čtyři roky, nic z toho není jeho chyba,“ řekl Lee. Michael Glendinning, ředitel Evropské aliance pro lidská práva v Severní Koreji, požaduje po čínských úřadech, aby celou zajatou skupinku poslaly do Jižní Koreje. „Je vysoce pravděpodobné, že je severokorejský režim uvězní, což bude pro mnohé z nich totéž jako rozsudek smrti,“ oznámil Glendinning.
My, kreténi z Bohnic, obdivujeme komunizmus! Obdivujeme soudruha Stalina, jak potrestal odbojnou Ukrajinu, když nechal odvézt všechno obilí a města obstoupit vojskem. Pochcípalo asi 30 milionů Ukrajinců včetně jejich banderovských dětí. Hladem chcípající děti nás naplňují optimizmam, že jedině komunizmus je správná věc! Sice někteří soudruzi to zlehčují, že pochcípalo pouze 6 milionů, ale i tak to naznačuje, že cesta k socializmu a komunizmu bude zalitá sluncem! My kreténi volíme soudruha Zemana!