Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Pamětníci nacistických masakrů po Kotlebově úspěchu plakali. Zvolí ho dnes lidé znovu?

Autor: var, ČTK - 
4. listopadu 2017
10:17

Obyvatelé Slovenska od rána volí hejtmany a poslance zastupitelstev osmi samosprávných krajů. O svých zástupcích v krajské samosprávě může rozhodovat více než 4,4 milionu oprávněných voličů včetně cizinců s trvalým pobytem v zemi. Volební místnosti se zavřou dvě hodiny před půlnocí a výsledky se čekají v noci na neděli. V Banskobystrickém kraji obhajuje post hejtmana předseda nacionalistů Marian Kotleba, jehož zvolení bylo největším překvapením voleb v roce 2013.

Předpokládá se, že stejně jako před čtyřmi lety uspějí v přímé volbě hejtmanů zejména kandidáti podporovaní vládními sociálními demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Pozornost ovšem poutá Banskobystrický kraj, kde post hejtmana obhajuje předseda krajně pravicové, nacionalistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba, jehož zvolení bylo největším překvapením krajských voleb v roce 2013. Tentokráte se vůči Kotlebovi vytvořila široká neformální koalice, která podporuje nezávislého kandidáta na hejtmana, podnikatele Jána Luntera.

 Kiska nechce „novodobé fašisty“

Již dopoledne hlasovali někteří favorité na posty hejtmana, který je na Slovensku nazýván i župan, neboť samosprávné kraje nesou neoficiální označení župy.

K účasti na krajských volbách, které tradičně provází nízký zájem voličů, opětovně vybídl prezident Andrej Kiska. „Prvním důvodem je, že župní volby jsou o našem každodenním životě, o nemocnicích, školách, kultuře. Druhý důvod je možná ještě důležitější, a to, kterým směrem se bude ubírat naše země, aby nedostali hlasy a místo extremisté, novodobí fašisté,“ řekl Kiska, který se voleb zúčastnil v rodném Popradu.

Kiska vybídl veřejnost, aby v Banskobystrickém kraji nedopustila zopakování výsledků z předchozích krajských voleb. Slovenský prezident dlouhodobě kritizuje LSNS, která se například hlásí k válečnému slovenskému státu, jenž byl pod silným vlivem nacistického Německa. Kotlebova strana se také vymezuje vůči členství země v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. LSNS v loňských parlamentních volbách na Slovensku získala osm procent hlasů a poprvé se dostala do Sněmovny.

Kotleba jako schopný rétor

Jana Angeltová, starostka obce, kde nacisti se slovenskými kolaboranty zabili v roce 1945 přes 140 lidí, se vyjádřila o Kotlebovi na webu Seznam.cz: Používá znaky nacismu. Ať už to jsou odznaky, hajlování, oblečení a pozdravy. To jsou věci, které místní lidé znají od Němců, již tady tehdy byli. Pamětníci zde po posledních volbách plakali a mluvili se svými dětmi a vnoučaty, že je zde hrozba, která by se znovu mohla opakovat. Ta procenta pro Kotlebovu stranu byla dost vysoká,“ upozorňuje.

„V naší obci všichni vědí, co se stalo. Každý rok se scházíme na vzpomínkové slavnosti. Je ale pravda, že mladí mnohdy nevědí a nechtějí vědět,“ dodala pro Seznam.cz starostka.

Kotleba je ale i kritiky považován za schopného rétora, který pochopil, že lidé chtějí některé věci slyšet. Řada místních navíc mimo záběr přiznává, že jsou jednoduše zklamáni politikou, která je často ani nezajímá. Lídr Lidové strany Naše Slovensko je tak často považován za nejmenší zlo a politika, který místním lidem rozumí.

Nízký zájem voličů

Podle slovenských médií ve dvou krajích policie dříve v tomto týdnu obvinila čtyři osoby za to, že některým kandidátům na poslance krajské samosprávy slibovaly za peníze hlasy romských voličů. Podezření z volební korupce provázela v minulosti i jiné volby.

Krajské volby na Slovensku se tradičně potýkají s nízkým zájmem voličů. Po změně zákona jsou předsedové krajů letos poprvé voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů. Zvolení hejtmani a poslanci krajské samosprávy zůstanou v úřadu mimořádně pět místo obvyklých čtyř let. Tento krok umožní spojit v roce 2022 krajské volby s volbami primátorů měst, starostů vesnic a poslanců místní samosprávy.

Samosprávné kraje na Slovensku letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur (32 miliard korun). Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.

Video Slováci rok 2014 provolili. - tv JOJ

illyria ( 4. listopadu 2017 15:03 )

A proč někdo chce volit "novodobé nacisty"? To je jednoduché, protože na Slovensku platí právo jen pro někoho (třeba pro pana Kaliňáka, Bašterňáka atd. ne), premiér Fico lže v přímém přenosu, stále mluví o jádře EU kam prostě musí SVK patřit, protože ON to tak rozhodl, prezident Kiska je lichvář, daňový podvodník (náklady na kampaň si započetl do nákladů svojí firmy a od Slovenska vylákal 27 tisíc euro a to je jen za jeden měsíc, zbytek se prošetřuje) a veřejně se po sovětském stylu líbal s Porošenkem, kapitána Danka nemá cenu ani hodnotit... Když se po volbách v jedné koalici sejde Slovenská "národní" strana a strana Maďarské menšiny kteří se před volbami nenáviděli a nemohli cítit, tak je to zrada na voličích... Atd. mohla bych pokračovat dlouho... Na druhou stranu župan Kotleba, opravil spoustu cest, snížil zadlužení kraje, zaměstnal svojí manželku na župě jako referentku za 500 euro měsíčně (né 5000 euro, ale 500 euro), zastavil financování různým neziskovkám atd. Být na Slovensku, tak ho volím také...

zdrclamrdka ( 4. listopadu 2017 15:02 )

dúfame že panko Kotleba vyhrá

gabreta ( 4. listopadu 2017 14:20 )

"starostka obce, kde nacisti se slovenskými kolaboranty" Paní starostka asi propadla z dějepisu co? Jací slovenští kolaboranti? Snad nacisti a pravidelné ozbrojené síly "Slovenského štátu" paní starostko!! Co by na takovou rétoriku řekl Slovenský ústav paměti národa?

kukuku ( 4. listopadu 2017 14:12 )

Místo toho bylo spolkem postrevolučních hňupů upřednostněno zkoumání předrevoluční "totality", která byla demokratičtější než současný fašismus ve Španělsku nebo Norsku.

lalia ( 4. listopadu 2017 13:49 )

Mladí by měli více znát dějiny svého národa se vším všudy,válku,stačí tu 2.světovou,lágry kolik lidí z jejich okolí v té době padlo,jak se to dotklo jejich rodin,rodiny by měli dávat vědět mladým jak to bylo od malička,ne až je jim 20 a jsou pod drogami.Prostě výchova selhala nejen v rodinách,ale i ve školách.To by měl být úkol č.1 mládí lidé jsou budoucnost národa a když si to pose...rou tak se bude vracet zase doba válek a lágrů.Kdo za to může?My všichni,každý si to přeberte v hlavě jak jste si děti vychovali.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud