Policie obvinila extremistu Kotlebu. Poslanec poslal chudým „nacistický“ vzkaz

Autor: Mii - 
28. července 2017
11:57

Policie obvinila šéfa Lidové strany – Naše Slovensko (LSNS) a předsedu banskobystrického kraje Mariana Kotlebu z extremismu. Informuje o tom slovenský deník Jeden deň. Kotleba je kvůli předávání šeků charitě v hodnotě 1488 euro obviněn z podněcování nenávisti a potlačování svobod. Číslo 1488 je známý symbol nacismu. Policie se domnívá, že poslanec využil charitu k prezentování sympatií hnutím hlásajícím rasovou nenávist.

Kotlebova strana LSNS uspořádala v březnu tohoto roku k výročí založení samostatného slovenského státu charitativní akci, na které rozdala sociálně slabým rodinám celkem 4500 euro.

Tuto částku Kotleba rozdělil na třikrát 1488 euro. Číslo 1488 je ale známým nacistickým symbolem. Čtrnáctka odkazuje na čtrnáctislovný slogan, který formuloval neonacista David Lane a ve kterém hlásal nadvládu bílé rasy. Osmdesát osm pak odkazuje na zkratku HH, tedy Heil Hitler. Písmeno H je totiž osmé v abecedě.

„Pokud je (číslo 1488 – pozn. red.) použito s cílem vyjádřit tzv. čtrnáct slov Davida Lanea a zakódovaný nacistický pozdrav, tak to má propagandistický charakter ve vztahu k neonacismu,“ řekl v březnu pro Blesk.cz přední odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Šek navíc nebyl jedinou diskutabilní událostí na charitativní akci. Přítomný kněz během večera odsloužil mši za „našeho prvního a dosud jediného skutečného slovenského prezidenta ThDr. Jozefa Tisa“. Prezident Tiso byl přitom po druhé světové válce popraven za vlastizradu. Slovenský stát byl spojencem nacistického Německa.

VIDEO: Kotleba se snažil prosadit referendum o vystoupení Slovenska z EU

Video Marian Kotleba ohlašuje petici za referendum. - LSNS

Existuje tak důvodné podezření, že Kotleba využil charitativní akci ke skrytému hlásání podpory hnutím, které schvalují rasovou nenávist. Za to mu hrozí šest měsíců až tři roky vězení. Předseda LSNS je třetím členem strany obviněným z extremismu.

Slovenská prokuratura chce LSNS rozpustit

Strana Lidová strana Naše Slovensko se stala největším překvapením předloňských voleb na Slovensku. Se ziskem osmi procent hlasů se poprvé dostala do sněmovny. Opakovaně se vymezila například vůči Romům a sám Kotleba v minulosti organizoval protiromské pochody.

Slovenská prokuratura podala letos v květnu k soudu návrh na rozpuštění LSNS. Označila ji za extremistický útvar s fašistickými tendencemi, který svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

 

Další videa
Články odjinud