Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Dozví se Slovensko, kdo unesl prezidentova syna? Mečiarovy amnestie možná padnou

Autor: jer, ČTK - 
13. března 2017
15:36

Vládní strany na Slovensku připravují vlastní návrh na zrušení kontroverzních amnestií, které brání vyšetření únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče mladšího do Rakouska v roce 1995. Po schůzce lídrů trojice koaličních stran to v pondělí novinářům řekl premiér Robert Fico, podle kterého detaily předlohy budou známy později v tomto týdnu. V minulosti Fico zrušení amnestií opakovaně odmítal a slovenský parlament několik návrhů na jejich anulování formou ústavního zákona odmítl.

Případ únosu exprezidentova syna, ze kterého byla v době vládnutí autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS, patří ke stinným stránkám novodobé historie Slovenska. Kontroverzní amnestie vydal v roce 1998 Mečiar v době, kdy Slovensko nemělo hlavu státu a kdy Mečiar vykonával některé prezidentské pravomoci.

„Došlo mezi námi k dohodě, která umožňuje současně schválit na jednání vlády jak novelizaci ústavy, tak i příslušné rozhodnutí, které povede ke zrušení Mečiarových amnestií. Nejdříve musí dostat kompetence Národní rada a Ústavní soud. Jakmile tyto kompetence dostanou, můžeme přistoupit ke zrušení amnestií,“ řekl Fico po jednání s předsedy zbylých dvou koaličních stran, aniž uvedl detaily chystaného postupu. Dodal, že ke zrušení amnestií by mohlo dojít už na nejbližší schůzi Sněmovny, která začne v příštím týdnu.

Na změnu ústavy, která vyžaduje souhlas až třípětinové většiny všech poslanců Národní rady, koalice dostatek hlasů ve Sněmovně nemá. Opozice naposledy předložila další návrh na zrušení Mečiarových amnestií prostřednictvím ústavního zákona, což ale Fico označil za neústavní cestu, protože v budoucnu by podle něj parlament mohl podobným způsobem rušit jakákoliv rozhodnutí.

Fico v minulosti opakovaně označil amnestie za nemorální, ale zároveň za právně nezrušitelné. Dříve v tomto měsíci premiér ale navrhl, aby stát umožnil Ústavnímu soudu zvážit, zda je možné amnestie ústavním zákonem zrušit.

Debatu o amnestiích na Slovensku nejnověji vyvolal nejen poslední opoziční návrh na jejich zrušení, ale také film Únos, jehož autoři se inspirovali právě zavlečením exprezidentova syna do Rakouska.

Robert Fico vystoupil v sobotu na sjezdu ČSSD:

Video Blázni v politice i noční hýření: ČSSD má za sebou 2. den sjezdu. - Blesk

Udělení amnestií minulý týden po letech obhajoval Mečiar, který je již mimo aktivní politiku. Expremiér v diskusní relaci televize TA3 tvrdil, že amnestie jsou nezrušitelné. Odmítl, že za zavlečením stála tajná služba, byť podle něj o únosu mohl někdo z SIS vědět. O tom, že za únos exprezidentova syna je zodpovědná právě tajná služba, hovořil například její bývalý pracovník.

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko.

Zrušit Mečiarovy amnestie se již v roce 1998 pokusil tehdejší premiér a zastupující prezident Mikuláš Dzurinda. Slovenský Ústavní soud ale později rozhodl, že prezident nemá právo amnestii zpětně měnit.

jussuf ( 14. března 2017 09:00 )

Problém nie je v tom či sa dozvieme - alebo nie, páchatelia sú známi. Problém je, že sa beztrestne vysmievajú spravodlivosti. A keď aj budú amnestie zrušené, tak pochybujem či sa na Slovensku nájde sudca aby páchateľov odsúdil . Na príčine je právny formalizmus, ktorý v súdnej praxi má navrch nad právom a spravodlivosťou. Každý rozsudok musí byť spravodlivý , v súlade s duchom zákona a pokiaľ možno aj formálne v súlade s literou zákona. Žiaľ súdna prax ( najmä v trestnom práve )sa zúžila najmä na formálnu literu zákona. Teda ak by aj boli amnestie zrušené, tak vyšetrovanie zrejme bude nutné začať úplne odznova, mnohé úkony už nebude možné vykonať a ani mnohé svedecké výpovede nebude možné zopakovať. Svedkovia, si už nebudú nič pamätať, mnohé dôkazy boli zašantročené. A keď teoreticky pripustíme, že ich nejaký súd odsúdi tak ich nakoniec Harabín všetkých oslobodí, lebo aj na konaní súdu a vykonaných dôkazoch nájde nejakú chybu. Bodka. Pochybujem aj o tom, či vôbec budú amnestie zrušené a to práve pre ten nešťastný právny formalizmus. A chudera spravodlivosť plače.

zkzkz ( 13. března 2017 16:16 )

A teď ještě Klausovi

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud