Únos syna slovenského prezidenta míří do kin: Gangsterka připomene temné chvíle moderní historie Slovenska

Autor: ČTK - 
1. 3. 2017
19:27

Do slovenských kin míří film Únos inspirovaný zavlečením syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do zahraničí. Producent Milan Stráňava u příležitosti dnešní premiéry řekl, že snímek z větší části odpovídá skutečnosti. Zavlečení exprezidentova syna do Rakouska, ze kterého byla v době vládnutí autoritářského premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS, patří ke stinným stránkám novodobé historie Slovenska.

Vyšetření případu z roku 1995 brání amnestie, které Mečiar vydal v roce 1998 v době, kdy země neměla hlavu státu a část prezidentských pravomocí přešla na premiéra. Slovenská sněmovna v minulosti odmítla několik pokusů o zrušení amnestií, o dalším podobném návrhu by měla hlasovat na nadcházející schůzi.

„Film ze 70 procent zohledňuje realitu. Měli jsme problém autenticky pojmenovávat osoby. Jeden z důvodu je, že téměř všechno jsou žijící lidé. Museli bychom zasahovat do osudu osob, které zřejmě byly viníky a které byly oběti (únosu),“ uvedl Stráňava. Dodal, že první impulz k filmu se objevil před sedmi lety a že od té doby scénář doznal mnoha změn. Náklady na film dosáhly 1,3 milionu eur (35,1 milionu Kč).

 

Tvůrci snímku nenazvali postavy po bývalém premiérovi ani po někdejším šéfovi SIS. Například herec Maroš Kramár byl obsazen do role „předsedy“, herec Ján Greššo hraje „prezidenta“.

Tvůrci angažovali do filmu také českého herce Tomáše Hanáka coby otce jedné z hlavních postav. „Postava otce nebyla až tak těžká. On je rezignovaný. Všechny naděje se propadnou do pesimismu,“ řekl Hanák.

Ve snímku vystupují také postavy Oskara a Roba, které připomínají bývalého policistu Róberta Remiáše a bývalého pracovníka SIS Oskara Fegyverese, který se v minulosti skrýval v zahraničí a který vypověděl, že právě tajná služba zorganizovala únos Kováče mladšího do Rakouska. Remiáš, jenž byl spojkou Fegyverese, zemřel v roce 1996 za dosud nevyšetřených okolností při explozi automobilu.

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Exprezident Kováč zemřel loni ve věku 86 let.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa