Kotlebovskému poslanci hrozí vězení. Kvůli navážení se do židů i muslimů

Autor: ČTK, Mii - 
27. 4. 2017
15:20

Slovenská policie obvinila poslance krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Stanislava Mizíka z extremismu. Policie to sdělila na sociální síti. Obvinění zřejmě souvisí s jeho příspěvkem na sociální síti, kterým kromě jiného upozornil na židovský původ některých osobností, jimž slovenský prezident Andrej Kiska letos v lednu udělil vysoká státní vyznamenání.

Mizík na sociální síti mimo jiné napsal, že Kiska „Řád Bílého dvojkříže II. třídy udělil českému režisérovi židovského původu Juraji Herzovi a také Michaelu Kocábovi – sluníčkáři, ochránci cikánů, muslimů“.

Židovský původ Mizík zmínil také u dalších dvou vyznamenaných včetně Evy Mosnákové, která přežila holokaust. Jiného oceněného Michala Kaščáka zase poslanec označil za organizátora „zvráceného festivalu Pohoda, kde se propaguje islamismus, homosexualita, sluníčkářství a ‚zlé jazyky‘ tvrdí, že se tam shromažďují ‚huliči‘ trávy a jiných drog“.

Vyšetřovatel elitní policejní jednotky obvinil poslance z výroby extremistických materiálů a z hanobení národa, rasy a přesvědčení. Mizíkovi v případě prokázání viny hrozí až několikaleté vězení a mohl by také přijít o poslanecký mandát. Policie také provedla razii v poslancově kanceláři.

Poslance na Slovensku od podzimu 2012 nechrání imunita před trestním stíháním. Stíhat je nelze pouze za hlasování a za výroky ve sněmovně.

Slovenská sněmovna tento měsíc odhlasovala pokutu 1000 eur (26 950 Kč) Mizíkovi za jeho loňské výroky v parlamentu, kterými označil islám za satansko-pedofilní dílo ďábla.

Z extremismu a hanobení národa byl v Česku obviněn i předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš:

Video Adam B. Bartoš na minidemonstraci před bytem premiéra Sobotky - Foto Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud