Po masakru v Las Vegas zmizel pevný disk z PC vraha. Kdo ho vzal?

Autor: Darina Jíchová - 
26. října 2017
16:25

V Las Vegas stále pokračuje vyšetřování masakru, který má na svědomí Stephen Paddock (†64). Muž zabil 58 lidí a více než 500 jich zranil, motiv jeho činu je ale dál nejasný. Policie se domnívá, že průlomové odpovědi by mohl obsahovat pevný disk vrahova počítače. Ten ale po masakru zmizel.

Počítač policisté zajistili v Paddockově pokoji v hotelu Mandalay Bay, odkud střílel a do kterého přes hotelovou ochranku propašoval obrovský arzenál zbraní a nábojů. Paddock nakonec zbraň obrátil i proti sobě.

Vyšetřovacímu týmu, který vede FBI, se zatím nepodařilo odhalit, co muže k hrůznému činu vedlo. Kromě harddisku je zajímají i léky, které měl podle známých užívat. Jeho lékařské záznamy totiž zatím neprokázaly, proč a co bral.

Hudební festival v Las Vegas se změnil v peklo:

Nejsou v tom teroristé ani poškození mozku

Po týdnech pátrání zůstává jasné následující: za prvé Paddock neměl žádné vazby na teroristické skupiny, za druhé pitva neodhalila žádné abnormální změny na mozku a za třetí Paddock dosud neměl zápis v trestním rejstříku. Nyní vyšetřovatelé uvedli, že chybějící harddisk musel být z počítače odebrán až po střelbě. To z něho činí hlavní vodítko k vyřešení případu a detektivové se domnívají, že obsahuje důležité informace o činu, možná i motiv střelce.

Policie trvá na tom, že Paddock jednal sám a žádný druhý střelec neexistuje. Nicméně Joe Lombardo, šerif jednotky, která na místě zasahovala a případ vyšetřuje, by měl být se svými prohlášeními opatrnější. Nedávno se dostal do sporu s vedením hotelu Mandalay Bay, když tvrdil, že Paddock člena hotelové ochranky Jesus Campose postřelil, když ho vyrušil při střelbě.

Hotel upravil časovou osu masakru

Okamžitě se vyrojily otázky typu, proč vznikla tak velká prodleva mezi reakcí hotelu, příjezdem policie a likvidací střelce. Vše na pravou míru uvedly záznamy z vysílačky zraněného Campose. Majitelé hotelu, firma MGM, oznámili, že policie byla přivolána okamžitě.

„Původně jsme mysleli, že se k vyšetřování nebudeme vyjadřovat a vše necháme na policii, se kterou plně spolupracujeme. Musíme však uvést na rovinu několik nejasností, co se časové osy střelby týče. Ta, kterou zveřejnil šerif Lombardo, není úplně přesná. Jesus Campos byl postřelen do nohy v 21:59. Tento čas jsme získali ze záznamu z jeho vysílačky. K jeho zranění došlo těsně před masakrem. Campos před svou smrtí stihl spustit alarm. Naši zaměstnanci hned volali policii,“ píše se v oficiálním prohlášení vlastníků hotelu.

Podrobná výpověď člena ochranky schází

Policie původně pracovala s několika verzemi časové osy masakru. Dlouho se domnívala, že mezi postřelením Campose a zahájením masové střelby do davu uplynulo 6 minut. Podle majitelů hotelu, kteří získali data z Camposovy vysílačky, je ale jasné, že tomu tak nebylo. Poslední verze je založena na důkazech, které vyšetřovatelům poskytla firma MGM.

Campos byl postřelen těsně před zahájením střelby, vyrušil Paddocka při úpravě kamer a ten na něj vystřelil. Strážný spustil alarm a Paddock zahájil palbu do lidí. Střelba trvala 10-12 minut. Policie se na místo dostavila po 25 minutách od telefonátu hotelu, po dalších 45 minutách se dostala do střelcova pokoje, který byl v tu dobu již mrtvý.

Týmu vyšetřovatelů chybí podrobná výpověď postřeleného člena ochranky Campose, který za svůj čin získal ocenění za statečnost. Po předávání ceny ale záhadně zmizel, pravděpodobně do Mexika, a zrušil všechna interview. Na internetu se dokonce objevily konspirační teorie, které tvrdí, že Campos zemřel. Policisté se k tomu nevyjádřili, ale tvrdí, že s Camposem stále počítají při dalším vyšetřování.

Kritika pomalé reakce policie

Policisté čelí kritice: Proč jim trvalo tak dlouho lokalizovat střelce, když jim hotel nahlásil, že se nachází ve 32. patře? Příjezd na místo jim trval 25 minut a zneškodnit střelce jim pak zabralo více než 45 minut a v potaz se musí brát i to, že Paddock se před příchodem policie sám zastřelil.

„Představte si, že dorazíte na místo. Dveře pokoje jsou prostřílené, všude kolem nich a na jídelním vozíku jsou dráty,“ promluvil o situaci zástupce šerifa Kevin McMahill. „Střelba utichla, ale nemohli jsme si být jistí, jestli v hotelu neumístil výbušniny. Nevěděli jsme, co nás čeká uvnitř, postupovali jsme opatrně. Situace by byla jiná, kdyby se stále ozývala palba,“ prohlásil McMahill.

Zástupce šerifa přiznal také, že udělali chybu, když sestavovali časovou osu případu. „Soustředili jsme se jen na Paddocka,“ uvedl. Stále ale zůstává faktem, že policii zabralo 70 minut, než dostala situaci pod kontrolu. V porovnání s tím, metropolitní policie v Londýně zneškodnila pachatele útoku na London Bridge do osmi minut od prvního telefonátu na stanici.

Zobrazit celou diskusi