Co se stalo americkým vojákům v Nigeru? Pentagon odtajnil další podrobnosti
Čtyři američtí vojáci a pět Nigerijců zemřelo při napadení, ke kterému došlo 4. října, další dva Američané byli zraněni. Další podrobnosti ale zůstávají nejasné, vyšetřovatelé stále pátrají po tom, co se přesně stalo. V pondělí proběhla v Pentagonu tisková konference, během které vystoupil generál Joseph Dunford a informoval veřejnost o tom, co se prozatím podařilo zjistit.
Podle dosavadních informací byly americké jednotky napadeny, když se vracely na svou základnu v Nigeru. Útočníky podle všeho byla skupinka 50 bojovníků ISIS, uvedl to vojenský velitel generál Dunford. Stejně tak zveřejnil časovou osu napadení.
Vojáci si zhruba za hodinu po tom, co začala střelba, zavolali o posily. Jejich žádost o pomoc zachytil dálkově řízený letoun a hodinu nato dorazily na místo francouzské stíhačky Mirage. Americké jednotky v tu dobu byly pod palbou už přes dvě hodiny.
„Požádali o pomoc až po hodině boje, do té doby si mysleli, že budou situaci schopni zvládnout. Muselo se něco stát,“ uvedl generál. „Během vyšetřování chceme zjistit, co se tu hodinu dělo. Zda velitel špatně vyhodnotil situaci, nebo zda dorazily posily druhé straně.“ Dunford také oznámil, že jednotky se ve chvíli útoku nacházely mimo hranice svých dosavadních operací.
Mělo se jednat o průzkumnou misi
„Nemůžu s přesností říct, zda jednotka jednala v rozporu se svými rozkazy,“ řekl, „i to stále prošetřujeme. Všechny spekulace o tom, že tam vojáci neměli co dělat, jsou stále jen spekulace,“ umlčel rychle kritiky, oznámil ale také, že vojáci měli naplánovanou pouze průzkumnou misi.
„Celá operace měla být pouze průzkumnou misí. Změnil se nějak cíl jejich mise? To je jedna z hlavních otázek, které si klademe. Ta otázka je na místě. Zatím na ni nejsme schopni odpovědět. A než se zeptáte, ano, jsme si vědomi všech spekulací, které proudí tiskem,“ prohlásil Dunford.
Jeden z vojáků, seržant La David Johnson, byl oddělen od ostatních, jeho tělo bylo nalezeno o 2 dny později, zhruba 1 a půl kilometru od místa útoku, tato informace pochází z původního zápisu o napadení. Avšak Dunford uvedl, že ji nemůže potvrdit. Vyšetřuje se, jak je možné, že se Jonhson dostal tak daleko od svého týmu. „Myslím, že rodinám padlých i všem Američanům dlužíme pravdu, zatím ji ale neznáme,“ řekl Dunford.
Nezodpovězené otázky
Předseda ozbrojených sil John McCain kritizoval Pentagon i prezidenta Trumpa a jeho vládu, podle McCaina informace o útoku zatajují, dokonce jim pohrozil soudním předvoláním. Situaci minulý týden zachraňoval ministr obrany James Mattis, který se setkal s McCainem a se senátorem Lindsey Grahamem.
„Vláda nám neposkytuje dostatek informací, vůbec jsem nevěděl, že máme v Nigeru tisíc mužů,“ sdělil McCain televizní stanici NBC. Tady se ale mýlil, Pentagon a Bílý dům během roku několikrát informovaly Kongres o tom, že do Nigeru vysílají vojáky.
Minulý týden stanice CNN publikovala zprávu, že Francouzi na místo napadení dorazili během 30 minut, ale po včerejší tiskové konferenci to vypadá, že ani tato informace nebyla pravdivá. Podařilo se ale najít odpověď na otázku, proč stíhačky nezahájily palbu. Piloti podle svých výpovědí nebyli schopni rozlišit nepřítele od spojenců.
Změna rétoriky
Včerejší projev generála Dunforda se naprosto liší od postoje, který zaujal Bílý dům. Generál byl otevřený, dával najevo, že sděluje všechny podrobnosti, které v danou chvíli má. Trumpova vláda dlouho o napadení mlčela. Více se o něm začalo hovořit ve spojitosti se skandální kondolencí prezidenta Trumpa.
Veřejnost pobouřila především ona kondolence, kterou prezident adresoval vdově po seržantu Johnsonovi, Myeshie. Trump se prý neustále na jeho jméně zadrhoval, kdyby ho neměl napsané, jistě by ho zapomněl. „S vdovou po seržantu Johnsonovi jsem vedl uctivý hovor, jeho jméno jsem řekl bez zaváhání,“ ospravedlňoval se pak na Twitteru. „Po jeho telefonátu mi bylo znovu do pláče,“ uvedla vdova. Svědkem hovoru byla i rodinná přítelkyně republikánka Frederica Wilson, která neváhala a ovšem informovala tisk.