Maltskou novinářku zabila česká trhavina: 25 milionů za informace o vrazích

Autor: ČTK - 
22. října 2017
08:55

Maltská vláda nabídla odměnu milion eur (25,7 milionu Kč) a ochranu za informace o tom, kdo zavraždil investigativní novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou. Pod jejím vozem byla umístěna trhavina semtex, která byla odpálena na dálku.

Žurnalistka zemřela v pondělí při výbuchu svého vozu. Čin šokoval nejen Maltu a evropské instituce, ale i celou mezinárodní komunitu. Vláda v sobotním prohlášení označila vraždu žurnalistky, která psala o korupci v nejvyšších patrech politiky středomořského ostrova, za „případ mimořádné důležitosti“.

V prohlášení dále uvedla, že dá „bezprecedentní“ odměnu tomu, kdo poskytne informace vedoucí k identifikaci a dopadení pachatele bombového atentátu. U vyšetřování asistují nizozemští forenzní experti, americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a britská policie. Vyšetřovatelé dosud informovali, že bomba umístěná pod vozem novinářky byla odpálena na dálku mobilním telefonem.

Místní policie uvedla, že se pravděpodobně jednalo o semtex, trhavinu vyvinutou v 50. letech v Československu. Třiapadesátiletá žurnalistka na jaře několik blízkých premiéra Muscata obvinila, že si otevřeli účet v Panamě, kam si posílali nekale získané peníze. Premiér byl kvůli tomu nucen vyhlásit předčasné volby, které v červnu, kdy Malta předsedala Evropské unii, s přehledem vyhrál. Blogerka a novinářka měla nepřátele na všech stranách. V poslední době obvinila šéfa opozice z praní špinavých peněz.

VIDEO: Vražda novinářky Daphne Caruanové Galiziové

Video Vražda novinářky Daphne Caruanové Galiziové - Twitter

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud