Zmatek ve Španělsku: Vyhlásilo Katalánsko nezávislost? Odpověď chce i Španělsko

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
11. října 2017
18:53

V neděli 1. října proběhlo hlasování o nezávislosti Katalánska. Podle všeho se při zhruba třiačtyřicetiprocentní účasti vyslovilo pro nezávislost přes 90 procent hlasujících. Od té doby se čeká, co katalánská vláda s výsledky referenda udělá. Kdy už katalánský premiér Carles Puigdemont konečně vyhlásí nezávislost státu? K tomu došlo až včera. Své prohlášení ale vzal okamžitě zpět. Výsledky katalánského referenda Madrid stále označuje za neústavní.

Centrální vláda v Madridu oficiálně požádala katalánskou vládu v Barceloně, aby jasně řekla, zda v úterý vyhlásila nezávislost Katalánska, nebo ne, uvedl dnes španělský premiér Mariano Rajoy. V krátkém prohlášení k tisku dodal, že katalánský vůdce Carles Puigdemont záměrně rozsévá zmatek. Reakce kabinetu v dalších dnech tak bude podle něj záležet na odpovědi katalánského separatistického vedení. Rajoy také řekl, že chce nadále postupovat „opatrně a odpovědně“.

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis dnes označil úterní vyhlášení nezávislosti Katalánska a jeho následné pozastavení za trik. Katalánští separatisté podle něj říkají jednu věc a současně její opak. 

Vládní zdroj agentuře AFP řekl, že na stole jsou různé možnosti. Španělská média hovoří o omezení katalánské autonomie jako o možném scénáři. „Chápu to jako takový fígl, kličky, co dělají, když říkají jednu věc a zároveň její opak,“ řekl dnes Dastis.

Výsledky referenda jsou jasné, deklarace je podepsaná

„Výsledky referenda opravňují Katalánsko k tomu, aby se stalo nezávislým státem,“ řekl Puigdemont a separatističtí poslanci katalánského parlamentu tato slova odměnili potleskem. Premiér tím chtěl předejít obavám z vyhrocení sporu s Madridem a místo přímého vyhlášení nezávislosti si vzal čas na jednání s centrální vládou. Chce s Madridem navázat dialog.

Španělská vláda ale stanovila katalánským separatistům pětidenní lhůtu, ve které mají jasně odpovědět, zda vyhlásili, nebo nevyhlásili nezávislost.

Vůdce separatistů sice podepsal text deklarace schválený poslanci, ovšem s dovětkem, že než ji skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů čas pro vyjednávání. Madrid i Evropská unie Puigdemonta před jeho projevem v katalánském parlamentu varovaly, aby neučinil nevratná rozhodnutí. 

Poslanci po Puigdemontově projevu schválili text „Deklarace zastupitelů Katalánska“, v němž se hovoří o „obnovení plné svrchovanosti“ a vyzývá svět k jejímu uznání. Média se neshodují na tom, zda má text nějakou právní závaznost.

Místopředsedkyně španělské vlády Soraya Saénzová de Santamaría Puigdemontovi v první reakci z Madridu vzkázala, že pokud chce Katalánsko zahájit dialog s centrální vládou, musí jeho vedení opět začít jednat v mezích zákona. „Ani pan Puigdemont, ani nikdo jiný nemůže vyvozovat závěry ze zákona, který neexistuje, z referenda, které neproběhlo, ani z vůle katalánského lidu, kterou si chce přivlastnit,“ prohlásila Saénzová v narážce na to, že katalánský zákon o nezávislosti zneplatnil ústavní soud, referendum bylo neústavní a většina Katalánců k němu vůbec nepřišla.

Vyhlásilo Katalánsko nezávislost?

Premiér Rajoy po dnešním ranním jednání vlády oznámil, že jeho kabinet oficiálně požádá katalánskou vládu v Barceloně, aby jasně řekla, zda v úterý vyhlásila nezávislost Katalánska, nebo ne. Madrid může teoreticky využít článku v ústavě, který mu dává možnost pozastavit Katalánsku autonomii.

Video „Katalánsko je Španělsko!“ Tisíce lidí v Barceloně demonstrují proti odtržení. - Reuters

Puigdemont se krátce před hlasováním ocitl pod tlakem z několika stran. Ministr a mluvčí španělské vlády Íñigo Méndez de Vigo jej vyzval, aby nepodnikal „nic nezvratného“ a vrátil se k zákonnému jednání. Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval Puigdemonta, aby nepřijímal rozhodnutí, které by znemožnilo budoucí dialog. 

Španělská policie se připravovala na možné vyhlášení nezávislosti tím, že posílila bezpečnostní opatření na letištích a nádražích. Puigdemonta na cestě do budovy regionálního parlamentu v Barceloně naopak chránila eskorta regionálních bezpečnostních sil. Z ulic však žádné nepokoje hlášeny nebyly.

Španělská vláda připravuje reformu ústavy

Lídr španělských opozičních socialistů Pedro Sánchez dnes řekl, že se s premiérem Marianem Rajoyem dohodli na zahájení práce na reformě ústavy, která by měla změnit způsob správy španělských autonomních regionů včetně Katalánska.

Šéf socialistů a předseda konzervativní vlády se dohodli na vytvoření komise, která bude po dobu šesti měsíců zkoumat současný systém regionální autonomie. Po uplynutí této doby může španělský parlament debatovat o ústavní reformě, řekl Sánchez novinářům podle agentury Reuters. Socialisté si podle něj přejí, aby ústavní reforma umožnila Katalánsku „zůstat součástí Španělska“.

Video Policie proti Kataláncům zasahuje i gumovými projektily. - twitter

Čtěte více: Bouřlivé Katalánsko - 7 důvodů, proč tam vycestovat!

snehulak ( 11. října 2017 21:30 )

To má Španělsko podobnou vládu, jako je ta naše Sobotkova? Dotaz jestli skutečně Katalánsko vyhlásilo nezávislost, znamená že vyhlásilo nezávislost, je na úrovni školáka druhé třídy základní školy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud