Jihokorejci se chystají na válku. Hromadně nakupují přenosná rádia a výbavy na přežití

Autor: Darina Jíchová - 
26. 9. 2017
17:50

Prodejci v Soulu mají žně. Jak roste napětí mezi Západem a KLDR, Jihokorejci skupují všechno, co by se jim mohlo hodit v případě konfliktu. Nejvíce žádaným artiklem bylo zatím přenosné rádio. Ze skladů také mizí speciálně připravené výbavy na přežití. Mnoho lidí se nechalo zmást zprávou o tom, že Washington Pchjongjangu vyhlásil válku, a nakoupilo obrovské množství věcí. Nákupní horečka pokračuje i poté, co Bílý dům toto prohlášení popřel.

Příští týden budou v Jižní Koreji probíhat oslavy tradičního podzimního svátku Čchusok, který se koná na závěr sklizně. Lidé pamatují na své předky a navštěvují hřbitovy, zvykem je také dávat si mezi sebou dárky, většinou pak kosmetické nebo hygienické potřeby. Tentokrát tomu ale bude jinak.

Prodejci tvrdí, že tématem letošních svátků bude válka. „Poptávka po výbavách na přežití v poslední době vzrostla,“ uvedl ve svém rozhovoru pro deník Korea Herald Hong Son-čul, šéf marketingu a komunikace v korejském týmu eBay.

„V oficiální nabídce takový produkt nemáme, protože by to mohlo způsobit zbytečnou paniku, ale poptávka po něm stoupá,“ řekl. Internetový obchod Auction také nahlásil, že stále více zákazníků shání vojenské dávky nebo KDP balíčky, jedná se o suché nebo konzervované potravinové dávky, které byly původně navrženy pro vojáky na frontě, ale nyní si je přes internet může objednat kdokoliv. Druhým nejžádanějším zbožím jsou přenosná rádia.

Výbava pro přežití by měla obsahovat dávky jídla, lékárničku, lehký spací pytel a právě malé přenosné rádio na baterky a rezervní baterie. Jedna z dopravních společností, která má sídlo v Soulu, pro své zaměstnance takové balíčky připravila. Informovala o tom zpravodajská agentura Jonhap. Firma vydala oficiální prohlášení, ve které vyzvala své zaměstnance, aby si vyzvedli „výbavy připravené pro přežití, kdyby nastalá situace ještě více eskalovala“.

„Nejdřív jsem byl trochu zmatený, ale pak jsem si řekl, že by nebylo špatné mít takovou výbavu doma. Zvláště když vezmeme v potaz, co se děje na našich hranicích,“ řekl Jonhapu jeden nejmenovaný zaměstnanec dopravní společnosti.

Pokud by vypukla válka mezi Severní Koreou a Spojenými státy, Jižní Korea na tom bude nejhůře. Nákup zásob svědčí o jistých obavách a nervozitě, které se šíří zemí. Na vině je pravděpodobně i agresivní rétorika mezi USA a KLDR, které si navzájem vyhrožují naprostou destrukcí. Ministerstvo vnitra svým obyvatelům doporučilo, aby měli pro rodinu po ruce připravenou tašku nebo batoh se zásobami na 72 hodin.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rider2 ( 26. září 2017 19:12 )

K hoření mešity diskuzi nedají.Ale na tyto voloviny už můžou lidi reagovat. Skvělé. Za zhoření mešity žháři - co myslíte? Jasně!

Zobrazit celou diskusi
Další videa