Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Policista praštil obuškem půlroční holčičku. Ta v nemocnici zemřela

Autor: Darina Jíchová - 
15. srpna 2017
18:40

Šílenství po prezidentských volbách v Keni neustává. Vláda prezidenta Uhuru Kenyatty hledá zastánce opozice, kteří odmítají uznat prezidentovo znovuzvolení, a nařídila ozbrojené razie. Při nich neustále roste brutalita policie. To je vidět i na případu šestiměsíční holčičky z města Kisumi, která po napadení policistou prohrála boj život.

Policisté v Kisumi likvidovali protestní akce proti znovuzvolení prezidenta Uhuru Kenyatty, při razii postupovali od domu k domu. Do bytu Lenser Achiengové dorazili brzy ráno, vyrazili dveře a zbili jejího manžela Josepha Abanju, pak svou pozornost obrátili k ní, vypověděla keňským novinám.

„Nejdřív Josepha vyvlekli ven a zmlátili ho, pak se vrátili pro mě. Udělala jsem všechno pro to, abych ochránila naše děti, ale nepomohlo to. Povalili mě na zem, pak jsem viděla, jak jeden ze strážníků uhodil moji mladší dceru obuškem do hlavy, okamžitě ztratila vědomí, myslela jsem, že je mrtvá,“ řekla.

Sam Oula, lékař z nemocnice v Kisumi, nejdřív potvrdil, že je dívka v kritickém stavu. Rána do hlavy způsobila otok mozku a vnitřní krvácení. „Dívku do nemocnice přivezli kolem čtvrté ráno, její zranění jsou velmi vážná. Nyní je v kómatu, žádné zlepšení jsme od soboty nezaznamenali, ale doufáme, že se její stav brzy zlepší,“ popsal. Rodina později uvedla, že holčika zemřela.

„Křičeli, ať otevřeme dveře, nebo budou střílet. Byl jsem v šoku, policie se má přece starat o pořádek,“ řekl Abanja, který byl hospitalizován s těžkým otřesem mozku a dalšími lehčími zraněními. „Vrhli se na moji starší dceru a pak i na manželku, které držela tu mladší,“ vzpomínal.

Vyhrocená situace a strach obyvatel

V historii nezávislé Keni je to největší policejní akce, které se účastní až 180 tisíc strážníků. Od minulého úterka, kdy byly zveřejněny výsledky voleb, bylo zabito nejméně 24 lidí, většina z nich padla za oběť při zásazích bezpečnostních složek. Největší pobouření vyvolalo zastřelení devítileté dívky, která si hrála doma na balkonu.

Aktivisté uvedli, že policie během zátahu lidi brutálně bila a sexuálně napadala, policejní šéfové to ale popřeli a oznámili, že zemřelo pouze 10 lidí.

Situace se nyní trochu uklidnila, ale místní se bojí, že se jedná o pomyslné ticho před bouří. Na ulicích hlavního města Nairobi se objevují nápisy podporující prezidentského protikandidáta Raila Odingu, který tvrdí, že volby byly podvržené. Odinga připravuje strategii, jak zvrátit jejich výsledek. Keňané mají strach, že by to mohlo vést k ještě většímu násilí.

Poslední dozvuky mezi tábory obou prezidentských kandidátů probíhají v chudinských čtvrtích. Kikujové, příznivci Kenyatty, a Luové, podpůrci Odingy, se už několikrát střetli v ulicích Nairobi. „Kikujové sem přišli s mačetami, bojíme se, že se vrátí,“ říkají obyvatelé slumů.

Je otázkou, zda Odinga zvládne připravit kampaň, která by mu pomohla získat prezidentské křeslo. „Odinga může svolat další mírovou demonstraci, ale mír v ghettu není možné udržet. Jakmile se sejdeme, policie začne střílet. Nic to nevyřeší,“ řekl tisku mladý zastánce Odinga Kevin Onyango.

Vraždícího policistu v New Jersey natočil vyděšený svědek.

Video Vraždícího policistu v New Jersey natočil vyděšený svědek. - Reprofoto youtube.com

balika ( 15. srpna 2017 20:39 )

Policista je dobytek, ale myslím, že matka si nesla půlroční dítě jako štít.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud