Policie zatkla muže, co v Paříži najel do vojáků. Je jím migrant bez povolení k pobytu

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
9. srpna 2017
18:00

Francouzská policie zatkla severně od Paříže muže podezřelého z ranního útoku na vojáky. „Jel v hledaném automobilu a snažil se uprchnout,“ citoval policejní zdroje web deníku Le Parisien. Policisté po pravděpodobném útočníkovi stříleli a několikrát jej zasáhli, nyní je v nemocnici, uvedl web. Pachatel útoku předtím v BMW najel do vojáků a šest jich zranil, z toho tři vážně.

Sedmatřicetiletý muž byl při zásahu na dálnici A16 údajně zasažen pěti kulkami, postřelen byl také jeden policista. Toho však zranili jeho kolegové, zatčený nebyl ozbrojen, napsal dále web francouzského listu. Jeho vozidlo odpovídalo dřívějším zjištěním vyšetřovatelů. Zadržený muž je pachatelem útoku. Podle televize France24 to potvrdil premiér Édouard Philippe.

Ministryně obrany Florence Parlyová už dříve uvedla, že žádný z těžce zraněných vojáků není v ohrožení života. Útok označila za „podlý“. Incident začal vyšetřovat protiteroristický odbor pařížské prokuratury.

Motiv útoku v Levallois-Perret zatím není jasný, francouzské úřady jej však vyšetřují jako teroristický čin. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb dříve uvedl, že šlo již o šestý útok na jednotky operace Sentinelle, kterou Francie spustila po útocích na redakci Charlie Hebdo v lednu 2015. Účastní se jí 7000 vojáků, z nichž polovina operuje v Paříži.

„Šest vojáků z 35. regimentu pěchoty z Belfortu bylo zraněno, tři z nich vážněji, ale žádný není v ohrožení života,“ upřesnila Parlyová. Středeční incident podle ní nijak neoslabí odhodlání vojáků střežit bezpečnost ve Francii.

Vlna teroristických útoků si ve Francii od začátku roku 2015 vyžádala 239 mrtvých a v zemi platí od listopadu 2015 výjimečný stav. Podle Gérarda Collomba je středeční útok důkazem toho, že Francie potřebuje tvrdší protiteroristickou legislativu. Všech šest vojáků, kteří ve středu utrpěli zranění je ve stabilizovaném stavu.

Migrant bez povolení k pobytu

Pachatelem středečního útoku je podle všeho přistěhovalec, kterého policie vedla v evidenci osob bez povolení k pobytu v zemi. Podle agentury AFP o tom informoval soudní zdroj.

„Tento muž, narozený v roce 1980, je pravděpodobný pachatel útoku, protože byl v hledaném vozidle, ve kterém se snažil uniknout,“ uvedl zdroj. Některá média jako jméno uvádějí Hamou B. nebo Hamou Benlatreche, který nebyl znám francouzské tajné službě. Jeho státní příslušnost zveřejněna nebyla.

Muž bydlel v departementu Yvelines západně od Paříže. Policie již prohledala jeho byt.

Policie útočníka dopadla na dálnici směřující z Francie do Belgie v pronajatém autě, které použil k útoku, a to díky lokátoru GPS, jenž byl ve vybavení vozidla z půjčovny.

Policie zatkla muže, co v Paříži najel do vojáků. Střílela omylem i do vlastních řadPolicie zatkla muže, co v Paříži najel do vojáků. Střílela omylem i do vlastních řad | Reuters

Útočník čekal ve slepé uličce

Policejní prefektura označila čin za „předem promyšlený“. Řidič z místa činu ujel a policie po něm pátrá. Starosta Levallois-Perret nepochybuje o tom, že řidič jednal úmyslně. Podle Patricka Balkanyho se útok odehrál před budovou kasáren na náměstí Place de Verdun. Vozidlo prý „výrazně zrychlilo, když z ní vojáci vyšli“. „Je to nepřípustný, nepochopitelný čin,“ řekl Balkany ve vysílání televizní stanice BFMTV.

Incident se podle agentury AFP odehrál kolem osmé ráno českého času severozápadně od centra francouzské metropole v doposud klidné části města. Svědci vyšetřovatelům řekli, že tmavé BMW s jednou osobou uvnitř čekalo ve slepé uličce u kasáren a řidič vyjel v okamžiku, kdy před budovou probíhalo střídání směn.

Podívejte se na video z místa činu:

Video Video z místa, kde útočník najel v Paříži do vojáků - Youtube

Místní si mysleli, že je to cvičení

Roseline Bailleuxová řekla, že jsou zvyklí venku vídat vojáky a ochranku, proto si myslela, že se jedná o jedno z jejich cvičení. „Já i můj manžel jsme si mysleli, že jde o simulaci, pak jsme si všimli přijíždějících sanitek.“

Další svědkyně Nadia LeProhonová vypověděla, že nejdříve zaslechla hlasitou ránu. Vyhlédla z okna a viděla, co se stalo. Potom hned vyběhla na ulici. „Za ním, ať neujede,“ pokřikovali vojáci. Na zemi leželi zranění. „Už nikdy nezapomenu na jejich výkřiky plné bolesti," sdělila tisku. „Bylo to šílené, vojáci leželi v bezvědomí na ulici, lidé vycházeli ven, prostě hrůza,“ popisuje situaci další svědek Jean-Claude Veillant.

Policie oblast uzavřela a zkoumá záznamy z bezpečnostních kamer. Zranění vojáci jsou už v péči lékařů vojenské nemocnice Percy. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky v zemi vyžádaly 239 obětí, v poslední době cílí hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

V rámci operace Sentinelle je ve Francii v pohotovosti 7000 členů ozbrojených složek, polovina z nich je rozmístěna v Paříži. Terčem útoků se stali již v únoru 2015 v Nice, v dubnu 2015 a letos v březnu na pařížském letišti Orly. Sentinelle je ve Francii předmětem mnoha politických diskusí a prezident Emmanuel Macron v červenci oznámil, že operaci přezkoumá s ohledem na zvýšení efektivity.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

MarkusHermann ( 10. srpna 2017 05:11 )

Duševně postižený migrant,který dělal na vlastní pěst autoškolu.

buban ( 9. srpna 2017 21:21 )

Ale prt-to byl frustrovaný inženýr, kterému se v jeho vlasti nedostalo sluchu-bo v jeho vlasti soukmenovci netuší,co titul "inženýr" v civilizované Evropě obnáší.

hejhej ( 9. srpna 2017 19:41 )

Lidský odpad- vrahy si natahali frantíci do země. Nějak se jim nedaří primitivní verbež se středověkými názory integrovat.

Nezadat ( 9. srpna 2017 13:28 )

Podle mne asi migrantům závidí a proto ta nenávist od vojáků kdy mu tam skočili. https://www.email.cz/download/k/SSU34BHCRx5NwBpyGUL1B2_pggIOCRF_dGJ7lRgDkfGHdVAJaA7LmL2Qx 1pJnFNm5Kjfckk/matraque1.mp4

Nezadat ( 9. srpna 2017 13:02 )

Debilní frantíci chudákovi naskáčou pod auto aby opět očernili skvělý islám a nejsmutnější je,že chudákovi co má holou řiť rozbijí jeho nový BMV.Teď mě nenadávejte,převzal jsem to z projevu makrely a sluníčkářů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud