Velryba vrazila v plné rychlosti do rybářské lodi. Vymrštila ji do vzduchu

Autor: Darina Jíchová - 
7. 8. 2017
18:50

Australští rybáři zažili děsivou noční můru. Jejich loď totiž vymrštila do vzduchu velryba a převrátila ji. Nikdo z členů posádky nebyl vážně zraněn, odnesli si jen pár zlomenin a tržných ran. Událost popsal kapitán lodi Oliver Galea, který se s podobnou situací během své kariéry ještě nesetkal.

Posádka dohromady zahrnovala osm členů, mezi zkušenými rybáři bylo i pár nadšených turistů, kteří si chtěli na dovolené zarybařit. Jeden z mužů při srážce ztratil vědomí, další tři utrpěli fraktury lícních kostí a zlomeniny žeber, ostatní byli otřesení, ale jinak vyvázli bez zranění.

Podívejte se na video, jak americké rybáře těsně minula velryba.

Video Rybáři v americkém New Yorku natočili, jak je jen o kousek minula velryba. - Storyful Rights Management / Youtube
720p 360p

Devítimetrová loď se právě vracela do přístavu Whitsundays ve státu Queensland, když ji zespodu zasáhl keporkak. Loď vymrštil do vzduchu, ta se převrátila. „Ve zlomku vteřiny jsme všichni spadli na zem, loď byla vymrštěna do vzduchu a my jsme ztratili balanc,“ sdělil médiím kapitán Oliver Galea. „Nikdo z nás nevěděl, co se stalo.“

Jeden cestující (71) ztratil vědomí, posádka mu poskytla první pomoc. Vrtulník pak vyzvedl loď a dopravil ji na pobřeží, odkud byli zranění převezeni do nemocnice.

Sám kapitán Galea utržil tržnou ránu na čele, která si vyžádala osm stehů. Třetí muž skončil s frakturou lícních kostí a se zlomenými žebry. 

„Velryby na moři potkáváme každý den, ale nikdy jsem neslyšel, že by se stalo něco podobného,“ popsal Galea.

Každý rok keporkakové migrují z Antarktidy do teplejších vod australského pobřeží, kde se páří a posléze i rodí mladé. Obvykle dorůstají až do délky 16 metrů a váhy přes 25 tun.

Zážitek ani v nejmenším muže neodradil od dalších plaveb, Galea se nechal slyšet, že nikoho z nich neopustila dobrá nálada. Celá posádka se v neděli sešla a snědla úlovek z předešlého dne. „Hlavní je, že jsme všichni v pořádku doma, máme teď jizvy na důkaz, že jsme přežili střet s velrybou,“ dodal s úsměvem.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa