Zemřel „první sovětský milionář“ Arťom Tarasov

Autor: ČTK - 
30. 7. 2017
08:05

První „legální“ či „oficiální“ sovětský milionář Arťom Tarasov zemřel tuto neděli v Moskvě, tři desítky let poté, co se na sklonku komunismu stal průkopníkem podnikání, tehdy ještě pod pláštíkem „družstevníka“. Arťom Tarasov dvakrát emigroval do Londýna, byl také poslancem (dolní komory ruského parlamentu) Státní dumy, uvedla televize Pervyj kanal.

Tarasovovým prvním „družstvem“ byla svatební agentura Progress, která dokázala během pár dnů vydělat 100 000 rublů, tedy přibližně tisícinásobek Tarasovova inženýrského platu. Než ji úřady zavřely jako nemorální.

 

V tehdejších dobách sňatek představoval pro běžného smrtelníka prakticky jedinou možnost, jak si zlegalizovat trvalý pobyt v Moskvě, a proto měla svatební seznamka tak obří úspěch.

Tarasovovo další družstvo opravovalo elektroniku, pak se pustilo do obchodování s počítači. Tehdy devětatřicetiletý „družstevník“ se v populárním televizním pořadu pochlubil měsíčním platem ve výši tří milionů rublů, z čehož 180 000 rublů odváděl jako daň z bezdětnosti – a to průměrný plat v Sovětském svazu tehdy činil 263 rublů.

„Pak mu i druhé družstvo zavřeli. Tarasov se soudil, vyhrál, ale zabavené peníze zpátky nedostal,“ konstatovala televize. Tarasov zemřel krátce po svých 67. narozeninách. Podle rodiny podlehl zápalu plic.

 

Podle Tarasovových vzpomínek „družstevní milionáři“, kteří se při prvních vydělaných milionech třásli, že je „zavřou a zastřelí“, než si zvykli na kufry plné peněz, vymizeli na počátku 90. let. Vystřídali je jejich někdejší pronásledovatelé z výborů, kteří se v divoké privatizaci bleskově domohli pohádkových majetků a stali se oligarchy.

Být milionářem není jednoduché. Roman popsal chvíli, kdy zjistil, že je jedním z nich.

Video „Měl jsem infarktový stav,“ popsal Roman chvíli, kdy zjistil, že je milionář. - Sazka

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa