Evakuace v Londýně: Kvůli strachu z ohně „vyhnali“ z domovů 4000 lidí

Autor: mah, ČTK - 
24. 6. 2017
08:50

V pátek začala preventivní evakuace několika tisíc lidí z pěti výškových domů v Londýně. Úřady u budov ve čtvrti Camden zjistily, že jsou obloženy stejným hořlavým materiálem jako vyhořelá Grenfell Tower, kde po požáru zůstalo osm desítek obětí. Téměř 4000 lidí tak muselo urychleně opustit více než 800 bytů. Obyvatelé dotčených domů nyní mluví o strachu i vzteku, které v nich opatření vyvolala. Úřady je totiž dosud ujišťovaly, že se situace vyřeší snáze. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Michelle Urquhartová, která bydlí v jednom z domů, kde byla nařízena evakuace, uvedla, že ji místní úřady ve čtvrtek informovaly o tom, že se situace řeší. Další obyvatelka evakuovaného domu Shirley Philipsová řekla, že byla nucena dům evakuovat bez upozornění. „Proč s evakuací čekali do osmi do večera? Kam si myslí, že máme jít?“ dodala.

Televizní stanice Sky News zveřejnila rozhovor s evakuovaným vozíčkářem Abdulem. Ten řekl, že pro něj nebylo zajištěno lůžko v hotelu a musí spát na nafukovací matraci.

Georgia Gouldová, která stojí v čele londýnské čtvrti Camden, sdělila , že opravy domů, ze kterých byli evakuováni lidé, mohou trvat až čtyři týdny. Později v rozhovoru pro rozhlas uvedla, že se opatření týká téměř 4000 osob.

Londýnský starosta Sadiq Khan sdělil, že „vzhledem ke konkrétním podmínkám, byla evakuace nutná“. Britská premiérka Theresa Mayová na Twitteru napsala, že myslí na evakuované.

Úřady ke kroku přistoupily po bezpečnostní kontrole budov. Po ní sdělily, že nejsou s to ručit za bezpečnost jejich obyvatel. Evakuovaní se stěhují do ubytovacího střediska a další místa se shánějí v hotelech v okolí.

Požár už jednu z londýnských výškových budov zničil, takhle to vypadalo uvnitř:

Video Spálené byty na troud: Takhle to vypadá ve vyhořelém výškovém domě v Londýně. - Londýnská policie

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

joudajoudovy ( 24. června 2017 11:00 )

nestesti je jedna vec, ale proc se nikdo nezminil, ze se domy po cele EU zateplovaly a zatepluji z narizeni Bruselu? i ceske urady naridily "vhodny" system, vcetne firem, ktere zatepleni mohou provadet. kde hledat puvodce? v bruselu!!!

konimrd ( 24. června 2017 09:23 )

ještě že jsme ty kriply vyhodili z EU, aspoň už nemůžou škodit

prycsnima ( 24. června 2017 09:13 )

 A žijou b Anglii ještě nějací originální Bioangličani?A nebo už jenom asiovci čmoudový?

Zobrazit celou diskusi
Další videa