Trump nečekaně vyhodil šéfa FBI: Ten si nejprve myslel, že jde o vtip

Autor: ČTK, bud, nka - 
10. 5. 2017
12:24

Americký prezident Donald Trump propustil s okamžitou platností šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. V úterý místního času to oznámil Bílý dům, podle kterého prezident jednal na návrh ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. FBI se pod Comeyho vedením věnovala mimo jiné vyšetřování údajných zásahů Ruska do loňských prezidentských voleb. Rozhodnutí vyvolalo na americké politické scéně poprask a mezi demokratickými kongresmany a senátory zděšení. 

„FBI je jednou z nejvíce respektovaných institucí naší země,“ uvedl prezident Trump v prohlášení. Úřad podle něj nyní potřebuje nové vedení, aby znovu získal ztracenou důvěru veřejnosti. S hledáním Comeyho nástupce se začne podle Bílého domu okamžitě.

Zbavit Comeyho funkce ředitele FBI se Trump podle světových agentur rozhodl na základě doporučení ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a jeho zástupce Roda Rosensteina. „S ministerstvem spravedlnosti se plně shoduji v tom, že nejste schopen FBI efektivně řídit,“ napsal Trump v dopise adresovaném Comeymu.

FBI potřebuje nový začátek

Sessions v doporučení Trumpovi uvedl, že v čele FBI musí stát někdo, kdo se drží pravidel a zásad ministerstva spravedlnosti. Úřad podle Sessionse potřebuje nový začátek. FBI se pod Comeyho vedením věnovala mimo jiné vyšetřování údajných zásahů Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA, z nichž vzešel jako vítěz právě prezident Trump. Řada politiků Demokratické strany už vyzvala, aby se vyšetřování údajných ruských zásahů do hlasování ujal nezávislý vyšetřovatel.

Šéf demokratické menšiny v americkém Senátu Chuck Schumer podle svých slov Trumpovi po telefonu řekl, že dělá velkou chybu. Také on vyzval ke jmenování „nebojácného, nezávislého zvláštního prokurátora“, který by se po propuštění šéfa FBI zabýval údajnými zásahy Ruska do amerických voleb. Vytvoření zvláštní komise požadoval také republikánský senátor John McCain. Nečekané odstranění Comeyho z čela FBI podle něj „jen potvrzuje potřebu takové komise“.

Oznámení Bílého domu přišlo jen krátce poté, co FBI zaslala americkému Kongresu dopis, ve kterém opravila nedávné svědectví Comeyho v případu Humy Abedinové, blízké spolupracovnice Trumpovy soupeřky z prezidentských voleb Hillary Clintonové.

Comey se podle tohoto dopisu minulý týden špatně vyjádřil, když tvrdil, že Abedinová přeposlala "stovky a tisíce" e-mailů do počítače svého manžela Anthonyho Weinera. Jen "malé množství" e-mailů nalezených v jeho elektronickém zařízení bylo podle aktuálního prohlášení FBI skutečně přeposlaných. Většina z nich se do počítače dostala jako zálohy z jiných elektronických zařízení, uvedla FBI.

Expert: Vyšetřování ruských zásahů těžko ovlivní

Obavy demokratů, že by Trump díky odvolání Comeyho vyšetřování o údajné spolupráci s Kremlem mohl ovlivňovat, ale pokládá za nepodložené český bezpečnostní analytik Andor Šándor. „Nemyslím si, že by tímto takhle byl schopen ovlivnit to vyšetřování,“ řekl Šándor s tím, že dosazení vlastního člověka do čela FBI by pro Trumpa bylo obtížné. „To ustanovení (nového ředitele – pozn. red.) nebude tak jednoduché,“ dodal.

Šándor připomněl, že odvolání přišlo krátce po zprávách o tom, že Comey uvedl Kongres v omyl v otázce vyšetřování Hillary Clintonové kvůli používání soukromé emailové adresy k vládní korespondenci. „To klidně mohla být i záminka od Trumpa, ale přesně tu materii zatím neznám,“ řekl pro Blesk.cz.

Média: Naprostý šok

Podle stanice BBC je Trumpův krok naprostým překvapením. Nikdo v Kongresu, v konzervativních kruzích blízkých prezidentovi a dokonce ani v FBI neměl tušení, co se chystá.

Comey se podle médií o odvolání dozvěděl z televize a smál se, protože si zpočátku myslel, že jde o vtip

Spěch a načasování vyvolává přinejmenším velká podezření, píše BBC. Šéf FBI hovořil před týdnem v Senátu o údajném ruském vměšování do amerických prezidentských voleb a v Kongresu se znovu měl objevit ve čtvrtek. Trump neustále tweetoval o nesmyslném vyšetřování za peníze daňových poplatníků a nakonec Comeyho sám vyhodil, napsala na svém webu BBC.

Americká média ve středu publikují množství ohlasů politologů a bezpečnostních expertů, podle nichž Comeyho vyhazov zpochybňuje nezávislost vyšetřování ruské“ aféry.

„Mám problém s načasováním a odůvodněním Comeyho odchodu,“ řekl republikánský senátor Richard Burr, šéf senátního výboru pro zpravodajské služby. "Jeho propuštění ještě víc problematizuje již nyní obtížné vyšetřování našeho výboru, konstatoval. Kromě jeho výboru zkoumá údajný vliv Moskvy na volby i právní výbor Senátu a výbor Sněmovny reprezentantů pro tajné služby.

Trump po ohlášení verdiktu nad Comeyem sledoval v televizi ohlasy a rozčiloval se, že jeho rozhodnutí nikdo neobhajuje, napsal server Politico. Poradci se vzájemně obviňovali, že nechápou vážnost situace. Bílý dům očividně neměl žádnou komunikační strategii. FBI odmítal vyhazov komentovat a odkazoval novináře na ministerstvo spravedlnosti.

Kauza kolem Clintonové zasáhla do voleb

Šestapadesátiletého Comeyho do funkce ředitele FBI nominoval v roce 2013 bývalý americký prezident Barack Obama. Jeho funkční období mělo být desetileté. Trump Comeyho v lednu po nástupu do funkce prezidenta požádal, aby v čele úřadu zůstal.

Comey výrazně zasáhl do boje před loňskými prezidentskými volbami v USA, když se rozhodl v říjnu informovat dopisem Kongres o obnově vyšetřování Clintonové v kauze používání soukromého e-mailového serveru během výkonu funkce ministryně zahraničí. Dva dny před listopadovými volbami Comey oznámil, že FBI nenašla dostatek důkazů, aby Clintonovou obvinila. Bývalá první dáma před týdnem Comeyho vystoupení označila za jeden z důvodů své porážky v klání s Trumpem. Sám Comey své rozhodnutí ale obhajoval.

 

 

Doporučujeme
fotrpjotr ( 10. května 2017 10:26 )

Teď ho ještě poslat odpočívat na Guantánamo.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa