Rusové chtěli proniknout do Trumpova štábu. Asi zneužili jeho poradce

Autor: ČTK, bk - 
22. 4. 2017
12:40

Ruské tajné služby se loni pokoušely proniknout do volebního štábu Donalda Trumpa prostřednictvím jeho tehdejšího poradce Cartera Page. Uvedla to v sobotu televize CNN s odvoláním na vyšetřovatele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Sám Page prý o svém zneužití možná ani nevěděl a s ruskými špiony komunikoval nevědomky. Jakékoli spojení s ruskými agenty odmítá.

Americká FBI prověřuje možnost ovlivňování loňské volební kampaně ze strany Ruska a možných hackerských útoků Moskvy na servery Demokratické strany. Po ruských stopách v prezidentských volbách pátrají i tři kongresové výbory. Rusko popírá, že by volební proces v USA jakkoli ovlivňovalo.

Nové informace FBI podle americké televize ukazují, že Rusko se snažilo usměrnit volební kampaň v USA nejen agresivní propagandou a hackerskými útoky, ale i snahou proniknout přímo do Trumpova volebního štábu. Moskva používala postranní kanály k tomu, aby komunikovala s lidmi z Trumpova okolí.

Video To je TRUMPas! Do prezidenta USA musela drcnout první dáma během hymny. - Reuters
1080p 720p 480p 360p 240p

Page byl v Trumpově štábu poměrně krátce. Podle amerických vyšetřovatelů byl v kontaktu s ruskými činiteli a dalšími Rusy, které západní tajné služby znají, tvrdí CNN. Rozsah a frekvence těchto styků vyvolala zájem amerických zpravodajských služeb. Page na sebe upozornil i loňskou přednáškou na moskevské univerzitě, kde se kriticky vyslovil o americké politice vůči Rusku.

Už v roce 2013 se prý Page několikrát setkal s ruským občanem Viktorem Podobným, který byl tajným ruským agentem působícím v New Yorku. Obsah jejich debat americká kontrašpionáž zkoumá, ale odmítá sdělit, čeho se týkaly, uvádí americká televize. Ve stejné době se údajně ruská špionáž snažila Page zverbovat. Sám Page kontakty s podezřelými Rusy připouští, podle amerických vyšetřovatelů nemusel o špionážním pozadí svých partnerů vědět.

Page vědomou spolupráci s ruskými agenty popírá a tvrdí, že pracoval naopak pro americké tajné služby včetně FBI a rozvědku CIA.

Doporučujeme
1912 ( 22. dubna 2017 15:35 )

přesně tak i u nás se zde hemží tolik Us poradců a zblblých zaprodaných politiků co jim lezou do zádele a informuájí o všem tak jako toho Us špiona velvyslance 3apira co musel o všem vědět a podávat ne jen informace ale do všeho mluvit zmetek konečně ,že zmizel ale horší je ,že získal informátory a spolupracovníky peo CIA a těch je tu úplno zrádců !!!!!

flesch2z ( 22. dubna 2017 14:46 )

Němci ovlivňují volby v celé Evropě, na to se zaměřte a ne na americkou paranoiu a rusofobii. Nechte amíky sžírat se jejich chorými mozky a raději zaměřte se na sesazení krvavé stasi Adolfíny Merkhitler.

fotrpjotr ( 22. dubna 2017 13:49 )

Ušáci zase pronikají do suverénních států a demokraticky je bombardují.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa