Země Černobylu je zas blízko jaderné katastrofě, bojí se v USA. Kvůli korupci

Autor: nka - 
2. dubna 2017
07:00

Ukrajinská jaderná infrastruktura je ve špatném stavu a opakování incidentu podobného havárii v černobylské elektrárně hrozí více, než by si svět mohl myslet. Napsal to americký list The Washington Times. Hlavní problém podle něj představuje všudypřítomná korupce, která přináší zanedbávání bezpečnostních opatření. 

Jaderné elektrárny na Ukrajině pokrývají 53 procent spotřeby energie. Dohled nad nimi má Státní inspekce pro jadernou regulaci, která má být podle zákona nezávislým tělesem.

V posledních letech je ale běžným jevem, že členy vedení inspekce jmenuje státní energetický gigant Energoatom, který elektrárny provozuje. Tato situace má za následek, že kdykoliv Energoatom není schopen dodržet určité bezpečnostní standardy, může dát státní inspekci pokyn, aby lhůtu pro realizaci prodloužila nebo podmínky změkčila.

Jak vypadají mutanti, narození po jaderné havárii? Podívejte se na video z Černobylu:

Video  Mutanti černobyl  - Blesk TV

Řada důležitých pozicí v inspekci navíc už řadu let zůstává neobsazena. Energoatom tak nic nenutí k tomu, aby dbal na dodržování mezinárodně platných bezpečnostních předpisů.

Na údržbu elektráren si tak namísto prověřených firem najímá podle listu Washington Post společnosti, které k tomu nemají dostatečné zkušenosti. Případné kontroly jsou pouze formální a přicházejí zřídkakdy.

Problémy s palivem od firmy Westinghouse

Problémy ale kromě korupce přinášejí i mezinárodněpolitické tahanice. Západ totiž jako alternativního dodavatele k ruskému jadernému palivu prosazuje Američany vlastněnou firmu Westinghouse, která navíc aktuálně požádala o ochranu před věřiteli.

Podle listu ale Westinghouse pro reaktory ruské výroby není schopen dodat tak vhodné palivo jako ruská konkurence, což zvyšuje riziko havárie. Reaktory je proto nutné kvůli bezpečnosti často odstavovat a ruský výrobce už varoval, že v případě použití jiného než doporučeného paliva za výsledky nenese zodpovědnost.

Ukrajina má čtyři fungující jaderné elektrárny, všechny provozuje právě státní koncern Energoatom.

Loni uplynulo od černobylské havárie 30 let. Na Blesk.cz jsme ji připomněli v detailním seriálu

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

horpak ( 14. dubna 2017 18:48 )

  Řekl bych, že to je opět jeden ze článků, který se snaží akorát nasbírat shlédnutí, ale s realitou nemá moc společného. Zaprvé Ukrajina provozuje bloky VVER, u kterých (jako ostatně u všech tlakovodních reaktorů) není havárie podobná té v Černobylu možná. Za druhé ukrajinské elektrárny pravidelně kontroluje MAAE, a nezaznamenal jsem žádné informace, ve kterých by odborníci z MAAE tyto obavy potvrzovali. To s nekvalitním palivem od Westinghouse je bohužel pravda, ostatně užili jsme si s ním dost problémů i u nás...

yarda ( 2. dubna 2017 08:54 )

Soudruzi z C. & K. Slavné Evropské Únyje zašťourali klacíčkem do Ukrajiny, už se jim tam podařilo situaci roze$rat, teď to hrozí i Evropě. Navrhuji do EU přibrat i Turecko. Doufám, že by to byl poslední hřebíček do rakve téhle Bohu milí instituce.

cid2000 ( 2. dubna 2017 08:01 )

Zkorumpovaná banderovská porošenkovská Ukrajinská banda!Skončí to špatně!

fotrpjotr ( 2. dubna 2017 07:59 )

Udělit mezinárodní sankce,dokud si to nedají do pořádku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud