Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Skotsko chce znovu hlasovat o nezávislosti. Premiérka: Stojíme na křižovatce

Autor: mah, ČTK - 
13. března 2017
13:53

Půjdou Skotové i kvůli brexitu nakonec vlastní cestou? Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v pondělí potvrdila, že bude žádat povolení k novému referendu o skotské nezávislosti. Hlasovat by se mělo na podzim v roce 2018. V příštím týdnu chce požádat skotský parlament o povolení jednat o referendu s britskou sněmovnou ve Westminsteru. Informovala o tom BBC.

Sturgeonová promluvila ze svého sídla v Edinburghu. Skotové mají mít právo na výběr mezi „tvrdým brexitem“ a nezávislostí. Dodala také, že centrální vláda se nepohnula ani o píď se svým slibem, že výsledná dohoda bude kompromisem, který zohlední zájmy Skotska.

Ve své řeči se odvolávala na výsledky hlasování o brexitu. Proti tomu se postavilo 62 procent obyvatel Skotska. Skotská vláda zároveň podala několik návrhů, které měly Skotům umožnit dál si užívat výhody spojené se členstvím v EU.

Skotové na křižovatce i kvůli brexitu

Zákon o vystoupení z EU by měl projít britským parlamentem později během pondělí. Britská premiérka by tak od úterý mohla mít volnou ruku k aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy.

Sturgeonová dodala, že Skotsko stojí na „významné křižovatce“ a trvala na tom, že se bude nadále snažit najít kompromis s centrální vládou. Ale dodala, že podnikne vše pro to, aby měla jistotu, že Skotsko bude mít svobodnou volbu, zda následovat zbytek Británie do tvrdého brexitu, nebo se stát nezávislým státem, který si vytvoří vlastní partnerství s Británií a vlastní vztah s Evropou.

Podívejte se, co o brexitu pronesl prezident Miloš Zeman:
Video  zeman brexit + setrvání čr v eu  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud