Brexit začne do konce března, slíbil u Fica britský ministr. A vyvracel fámy

Autor: ČTK, Mii - 
3. 3. 2017
12:40

Británie aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy o vystoupení země z EU do konce března. Po schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem to v pátek v Bratislavě řekl britský ministr pro brexit David Davis. Spekulace o omezení volného pohybu osob pro nové imigranty z EU už dnem zahájení jednání o brexitu přirovnal k mediálním fámám.

Londýn hodlá oficiálně spustit vyjednávání o podmínkách zrušení členství v EU ve zmiňovaném termínu i po rozhodnutí horní komory britského parlamentu. Sněmovna lordů tento týden i přes odpor vlády premiérky Theresy Mayové schválila dodatek k návrhu zákona o takzvaném brexitu ohledně vypracování návrhu garance práv občanů unie.

„Vyvineme maximální úsilí, aby jednání (o brexitu) byla úspěšná pro obě strany a abychom zažehnali hrozby, že budou v dalších zemích povzbuzeny síly ohledně vystoupení (z EU),“ řekl Davis. Dodal, že jednání by se měla zaměřit na to, aby obyvatelé EU nyní žijící v Británii a Britové v EU měli stejné výhodné podmínky pro svou práci či studium.

Fico: Británie z toho nesmí vyjít vítězně

Davis nepotvrdil informace britského listu The Daily Telegraph, že Londýn zahájením jednání o odchodu Británie z evropské osmadvacítky ihned ukončí volný pohyb osob pro nové imigranty z ostatních unijních zemí. „Myslím, že v každé zemi média zaplňují prostor fámami,“ řekl britský ministr.

Fico před novináři zopakoval svůj dřívější názor, že Británie by neměla vyjít z jednání o brexitu vítězně. „Velmi nám záleží na tom, aby rozhovory mezi Británií a Evropskou unií neskončily tak, že Británie bude mít z toho jen výhody a Evropská unie pouze nevýhody. To by mohlo povzbuzovat další země, aby organizovaly referenda (o vystoupení z EU),“ řekl Fico.

Slovenský premiér však dodal, že je třeba vzít na vědomí, že do budoucna budou existovat omezení ohledně příchodu cizinců do Británie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

zdenek43 ( 3. března 2017 13:30 )

britsky ministr se zacal toulat po malych z EU . . . aby dojednal??? podminky ... Britanie x Slovensko,,, pak to bude Britanie x Cesko .... atd. a soudruzi se p o k a l e j i a vyjednaji .... jeste blbejsi pravidla - po vzoru z nedavne doby 22. února 2016.....Premiér David Cameron vyjednal v Bruselu nové podmínky pro Brity....Česko podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) upravilo britské představy o omezení sociálních dávek pro cizince........ +++++Česko původní britskou představu o úplném zrušení dětských přídavků, jež ve Velké Británii pobírají lidé, kteří tam pracují a své děti ponechali v rodné zemi........bude existovat možnost indexovat výši přídavku na úroveň státu, kde dítě bydlí. Indexace se ovšem nemá stát precedentem pro možnou změnu dalších sociálních dávek vyplácených do zahraničí.........Podařilo se také vyjednat přechodné období pro lidi, kteří už ve Velké Británii pracují a příspěvky pobírají. Těm by se měly snížit až v roce 2020. Pro nově příchozí pracovníky ale omezení výše příspěvku začne platit okamžitě po přijetí legislativy, nejspíše tedy od roku 2018........ TAKZE UNOREM SAMI CESI potvrdili , ze CESI Z EVROPSKE UNIE JSOU NECO MIN ... JSOU POVL??? a jako s povlem se muze nakladat ...... CESI NEJSOU ROVNYMI OBCANY Evropske unie

zdenek43 ( 3. března 2017 13:24 )

nooo - britsky ministr u Fica slibil ....... probuh - u Slovaku ????? to se skutecne otrasla cela Evropska unie ..... Evropske unii -- tedy rozumim jen a jen Nemecko+Francie+Italie ....je uplne FUK co delaji BRITSTI MINISTRI????? nekde pri TOULKACH po zbylich clenskych statech EU STEJNE TO DOPADNE TAK JAK BUDOUCH CHTI NEMCOURI A FRANTICI a jejich spratelene zemen jako jsou REKOVE - jsou drzeni pod krkem DLUHAMA + Italove ti jsou taktez drzeni pod KRKEM dluhama.......... od roku 2009 ... plati LISABONSKA SMLOUVA a ta jednoznacne MALE STATY radi do role CUMILU............ Velké země získají více hlasů při rozhodování na půdě Evropské unie na úkor malých. Podle nového systému bude od roku 2014 pro schvalování některých evropských "zákonů" nutný souhlas alespoň 55 % členských států, ve kterých zároveň žije alespoň 65 % unijních obyvatel. ++++Co to bude znamenat v praxi? Kritici smlouvě vyčítají, že čtyři nejlidnatější a největší země (Německo, Francie, Itálie a .....) mohou společně zablokovat jakýkoli návrh. A ty samé čtyři země mají tolik obyvatel, že jim stačí sehnat jen jakýchkoli jedenáct malých a v některých oblastech si p r o s a d í cokoli.

ivoadler ( 3. března 2017 13:00 )

Nevím, jak to dopadne, ale už je načase ten bolavý zub zvaný Británie vytrhnout. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa