Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Koktání, pomočování i sebevraždy. Dětem v Sýrii hrozí nenávratné poškození

Autor: nka - 
7. března 2017
15:00

Po šesti letech války vyrůstá v Sýrii ztracená generace dětí, které jsou kvůli neustálému stresu ohroženy duševními chorobami, sebevraždami a nesprávným tělesným vývojem. Vyplývá to ze zprávy organizace Zachraňte děti. Ta varuje, že pokud se proti nadměrné psychické zátěži syrských dětí nezakročí, z následků války se nikdy nevzpamatují.

Asi tři miliony syrských dětí jsou mladší šesti let, takže neznají nic než válku. V důsledku neustálého stresu jsou ohroženy nesprávným vývojem mozku a dalších orgánů a vznikem duševních chorob.

„Po šesti letech jsme se dostali do kritického bodu, za nímž už vliv na formování dětského organismu může být tak velký, že poškození bude trvalé a nezvratné,“ řekla podle BBC spolupracovnice organizace, psycholožka Marcia Brophyová.

Výzkumníci při tvorbě zprávy s názvem Neviditelné rány hovořili s 450 dětmi, dospívajícími a dospělými v sedmi ze 14 syrských guvernorátů. Zjistili, že podle 80 procent dotazovaných vykazují nyní děti známky zvýšené agresivity, podle 71 procent se v noci pomočují. Často také mají potíže s mluvením, koktají nebo trpí částečnou ztrátou paměti.

Dvě třetiny dětí přišly o někoho z blízkých, jejich dům byl zničen bombami nebo utrpěly válečná zranění.

VIDEO: Záběry z ulic vybombardovaného Aleppa

Video Video z dronu: Nahlédněte do válkou zničeného Aleppa. - Reuters/Blesk/GOTHIC21_12-Warrior_Procession

Objevují se mezi nimi také případy sebepoškozování a pokusů o sebevraždu. „Děti si přejí být mrtvé, protože pak půjdou do nebe, kde bude teplo a budou tam jíst a hrát si,“ popsala syrská učitelka Hala.

V důsledku války uprchla ze země řada zdravotnických profesionálů, v některých oblastech je tak lidem k dispozici jeden psychiatr na statisíce obyvatel. „Necháváme děti, které se často musejí vyrovnat s otřesnými zážitky, jako je vražda rodičů před jejich očima nebo život v obléhané oblasti, bez odpovídající podpory,“ řekla Brophyová.

Děti také často nechodí do školy, protože řada škol je zavřená, a ty, které zůstaly, jsou často terčem bombardování, takže se v nich děti bojí. Přístup ke vzdělání nemají podle statistik více než 2 miliony děti v Sýrii a dalších 700 tisíc, které žijí v okolních státech v uprchlických táborech.

Vyrůstá tu proto generace bez vzdělání a se šrámy na duši. „Musíme zajistit, aby děti, které už ztratily šest let života, nemusely ztratit ještě i celou svoji budoucnost,“ upozornila Brophyová.

flesch2z ( 7. března 2017 20:12 )

No, u nás už mají smůlu. My jsme rozvojová země, my taky potřebujeme pomoc. My nemáme na rozdávání. Ještě mají šanci v USA, Německo, Francie, Dánsko, Norsko tam jsou lidé na tom nejlépe a taky jim jejich utrpení právě USA, Německo, Francie, způsobily.

teufel ( 7. března 2017 16:24 )

A co je nám po syrskejch dětech? Kdyby se stalo to samé u nás, tak by se Syřani o naše děti taky nezajímali.

nezadat1 ( 7. března 2017 15:35 )

Sebevraždy mají vrozený , při neznalosti toalet běžně chčí tam kde zrovna jsou a koktání je zaviněné tím jak jim vtloukají korán do palice a tak ať debilní neziskovky drží tlamu a nesvádí to na druhé.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud