Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Sarkozyho čeká soud kvůli drahé kampani. „O ničem jsem nevěděl,“ přísahá

Autor: bru/ČTK - 
7. února 2017
11:02

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy půjde před soud pro obvinění z nelegálního financování předvolební prezidentské kampaně z roku 2012, po níž ve volbách nakonec prohrál. Podle agentury Reuters o tom dnes informovaly soudní zdroje.

Soudní řízení se týká i dalších 13 lidí zapletených do případu, ve kterém byla vznesena obvinění, že pomocí podvodů vydal Sarkozy se svými spolupracovníky na kampaň více, než je zákonem povolený limit 22,5 milionu eur (608 milionů Kč).

Sarkozy vytrvale popírá, že při financování jeho prezidentské kampaně došlo k podvodům ve výši nejméně 18,5 milionu eur (500 milionů Kč).

Podle vyšetřovatelů organizátoři kampaně prostředky v této výši použili na předvolební shromáždění, ve snaze nepřekročit finanční limit na kampaň je ale pomocí falešných faktur dali do nákladů Sarkozyho pravicové strany Svaz pro lidové hnutí (UMP), předchůdkyně nynějších Republikánů (LR).

Sarkozyho přísahy: Nic jsem o tom nevěděl

Podvody v kampani už dříve připustila společnost Bygmalion, která se na transakcích kolem financování kampaně podílela. V knize, kterou Sarkozy loni v lednu zveřejnil, ale exprezident píše: „Bezpochyby je tomu těžké uvěřit, ale přísahám, že je to naprostá pravda: Nic jsem o této firmě nevěděl, dokud skandál nevypukl.

Dvaašedesátiletý Sarkozy usiloval loni o nominaci ve stranických primárkách před letošními prezidentskými volbami, ale neuspěl. Místo něho vyhrál bývalý premiér jeho vlády François Fillon, který čelí obvinění hlavně z fiktivního zaměstnávání své ženy jako asistentky v parlamentu za zcela nepřiměřené odměny.

mandat ( 7. února 2017 12:34 )

Je to madarsky zid, tem se verit neda.

TrojanSlovakia ( 7. února 2017 11:40 )

Sarkózyovci sú na juhu SK maďarskí cigáni. Bežné priezvisko/příjmení cigánov na juhu SK.

balika ( 7. února 2017 11:26 )

 Tenhle maďarský šid by měl být postaven do Haagu za zničení Libye a zavraždění Muamara Kadáfího.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud